No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bocian neodletel na čas, zaujal domácich obyvateľov

21. októbra 2020 |  | 

Zákonom chránený bocian, ktorý nevedel odletieť v prirodzenom čase migrácie, mal zlomené krídlo. Na jeho prítomnosť koncom septembra upozorňovalo viacero obyvateľov Rimavských Janoviec. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Rimavské Janovce Stanislav Krahulec, ornitológov kontaktoval po tom, ako sa na neho čoraz častejšie obracali obyvatelia. Videli ho na viacerých hniezdach v Janovciach či Belíne. "Informovali ma, kde sa pohybuje. Mal som často telefonáty od občanov. Volali aj takí, čo prechádzali obcou a všimli si, že je tu bocian," povedal Krahulec a dodal, že je dobre, keď sa ľudia zaujímajú o takéto veci.

Článok pokračuje pod reklamou



Podľa stanoviska viacerých ornitológov má výskyt nemigrujúcich jedincov bociana bieleho na Slovensku zvyšujúci trend. Podľa slov Veroniky Rízovej, botaničky Štátnej ochrany prírody SR Správa CHKO Cerová vrchovina, sa im podarilo začiatkom októbra odčítať na bocianovi evidenčný krúžok.

"Ide o rehabilitovaného jedinca, ktorý v tomto roku hniezdil v obci Dúžava. Uvedený jedinec mal zlomené ľavé krídlo," povedala Rízová a dodala, že začiatkom júla bol prevezený na kliniku vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat. Po vyšetrení prišli na to, že na základe čiastočného zrastenia zlomeniny už nebola možná operácia. Následne bol umiestnený do rehabilitačnej stanice v Rozhanovciach. Po absolvovaní rehabilitácie bol 21. júla vypustený v Dúžave. "Krídlo nebolo funkčné na 100 percent, ale bol schopný letu na kratšiu vzdialenosť. V tom čase sme predpokladali, že krídlo dokáže postupne nadobudnúť úplnú funkčnosť," skonštatovala.

Situáciu podľa jej slov odkomunikovali aj s popredným ornitológom Miroslavom Fulínom, ktorý sa špecializuje na bociany. "Predpokladáme, že pri ochladzovaní dokáže odletieť niekoľko desiatok až stoviek kilometrov južne, kde môže nájsť v chladnejšom období dostatok potravy," skonštatovala botanička a ubezpečila, že tohto jedinca pravidelne monitorovali pracovníci Správy CHKO Cerová vrchovina. "Bol videný aj pri love v okolí obce Čerenčany," dodala s tým, že nebol pozorovaný v priamom ohrození života a zdravia, a preto nebol jeho odchyt zrealizovaný a vzhľadom na jeho vitalitu to ani nebolo možné. Začiatkom októbra ešte bol na hniezde.

Bocian biely (Ciconia ciconia) je všeobecne známy vtáčí druh. Zároveň je druhom európskeho významu, zaradený aj v Červenom zozname ohrozených druhov. Na Slovensku hniezdi podľa údajov z uplynulých rokov ročne 1 260 až 1 350 párov. Podľa informácií CHKO Cerová Vrchovina od polovice júna absolvovali celoplošný monitoring hniezd bocianov bielych v okrese Rimavská Sobota. V termíne 19. júna a 25. júna krúžkovali mláďatá bocianov. Celkovo bolo takto skontrolovaných 54 hniezd a krúžkovaných 104 mláďat bociana bieleho.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: CHKO Cerová vrchovina


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross