No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chceli zvýšiť mieru separovania odpadov, niektorí nespokojní občania napádali pracovníkov Brantneru. Mesto prišlo s riešením

27. marca 2022 | | |  | 

TORNAĽA – Samospráva riešila v uplynulých týždňoch problémy s novými pravidlami, ktoré zaviedla s cieľom zvýšiť mieru separovania. Každá domácnosť si mala prevziať erbom označené nádoby na zmesový a kuchynský bio odpad. Pracovníci Brantneru vyvážali odpad len z nich. A tu nastal problém. Niektorí nádoby nemali, iným nestačili.

Chcú zvýšiť mieru separovania

„Nové zberné nádoby na zmesový odpad a biologický rozložiteľný odpad ako aj košíky na kuchynský odpad vrátane sáčkov boli prideľované občanom v priebehu mesiacov august až október 2021,“ povedala na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva primátorka Tornale Anna Szögedi.

Článok pokračuje pod reklamou


Pri preberaní nádob občania dostali informácie o tom, čo do nádob patrí, a čo nie. Informácie boli zverejnené aj na oficiálnej stránke mesta. Zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu mesto zabezpečuje od 1. októbra 2021.

Primátorka ďalej pripomenula to, že občania boli upozornení na to, že zmesový aj bio odpad bude vyvezený len z nádob označených erbom mesta. Nádoby si mohli občania prevziať na vrátnici Hnedého priemyselného parku (býv. Ozeta) na ul. Dr. J. Töröka. Oznam visel na stránke mesta a občania boli upozornení aj miestnym rozhlasom.

Spoločnosť Brantner dostala podľa jej slov príkaz vyvážať odpad len z označených zberných nádob až 13. februára 2022. Občania tak mali podľa jej slov dostatok času na ich prebratie.

Prečítajte si tiež: Mesto zverejnilo zoznam neplatičov. Spolu dlžia okolo 250-tisíc eur

„Cieľom mesta bolo postúpenie v separácii odpadov. Podľa našich skúseností jedna 120-litrová zberná nádoba na zmesový odpad je postačujúca pre 6 až 8 osôb pri dôslednom separovaní,“ vyjadrila sa ďalej primátorka.

„Odznievajú také pripomienky, že ,platím smeti za jednu osobu a nám nestačí jedna smetná nádoba´. Vo VZN sme určili, že na jednu zbernú nádobu 6 osôb – jedna rodina, na týždeň, s tým, že sa bude separovať,“ povedala ďalej s tým, že cieľom je zvýšiť mieru separovania odpadov.

Primátorka ale ďalej zdôraznila, že hľadali cestu, ako vyhovieť požiadavkám občanov, ktorým jedna nádoba nestačí. „Ponuka od Brantneru bola – čierne vrece označené s erbom mesta, ale predávané. Podľa ich prepočtu to vychádzalo na približne 1,7 eur na jedno vrece,“ ozrejmila ďalej. „Lenže tu sme narazili na problém so zákonom a aj s naším VZN. Sadzba poplatku je stanovená v našom VZN, my nemôžeme za iný poplatok predávať vrecia,“ vysvetlila.

Našli riešenie

Z dôvodu, že vrecový zber mesto nemôže zrealizovať, hľadali ďalšie riešenie. „Jednou možnosťou je, že viacčlenné rodiny – rodiny, kde je viac ako 6 osôb, môžu požiadať o pridelenie ďalšej zbernej nádoby,“ informovala primátorka. Takéto rodiny ale musia vydokladovať ich trvalý alebo prechodný pobyt v jednej domácnosti. Týka sa to aj rodinných domov s dvoma bytovými jednotkami.

Počas týždňa od 7. marca v meste chodili s pracovníkmi Brantneru aj zamestnanci mesta, ktorí nové pravidlá občanom vysvetľovali. „Žiaľ, niektorí občania napádajú zamestnancov spoločnosti Brantner. Chceme predísť týmto nezrovnalostiam,“ dodala Anna Szögedi.

Nájomníci neplatia poplatok za komunálny odpad, načrtla ďalší problém primátorka

Tak ako aj v iných mestách, aj v Tornali funguje prenajímanie bytov. Ako však povedala primátorka mesta, nájomníci často nemajú v meste nahlásený trvalý ani prechodný pobyt, a tak neplatia za odpad. „Tento stav budeme kontrolovať a vlastníkov bytov vyzveme, aby svojich nájomníkov upozornili na zákonný postup pri riešení nimi produkovaného odpadu. Prípadne, keď nedôjde k náprave, celú vec budeme riešiť s majiteľom bytov,“ upozornila primátorka.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross