No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Čo by ste mali vedieť o zálohovaní PET fliaš?

Slovensko od 1. januára začne zálohovať PET fľaše a plechovky. Pre tento krok sa rozhodli hlavne z dôvodu, aby sa viac uchránilo naše životné prostredie.

Prvé automaty na zálohovanie PET fliaš sa objavili už aj v Rimavskej Sobote, a to konkrétne v obchodnom reťazci Kaufland.

Často kladené otázky

Stránka slovenskozalohuje.sk zverejnila často kladené otázky a odpovede na ne, ktoré sa týkajú práve zálohovania PET fliaš a plechoviek.

Článok pokračuje pod reklamou


Aké sú výhody zálohového systému?

Zálohovanie je nástroj, ktorý dokáže množstvo vyzbieraných PET fliaš a plechoviek zvýšiť aj na viac ako 90 percent a prispieva tiež k zníženiu množstva voľne pohodeného odpadu v prírode.

Čo si treba všímať na PET fľaši a plechovke?

Pri nákupe produktov si treba všímať grafický symbol (Z) umiestnený v blízkosti čiarového (EAN) kódu a text ZÁLOHOVANÉ.

Aká je výška zálohy a prečo?

Výška zálohy je 15 eurocentov rovnako pre PET fľaše aj plechovky. Výška zálohy je určená tak, aby príliš nezaťažila vašu peňaženku a zároveň bola dostatočne motivujúca.

Ako sa budú obaly vracať?

Zálohované obaly odporúčame doma po použití opláchnuť a vrátiť ich na odberné miesto nestlačené, spolu s vrchnákom. Dbajte pri tom na to, aby na nich ostal čitateľný čiarový kód.

Kam treba obaly vrátiť?

Zálohované obaly sa vracajú na označené odberné miesta, kde ich vrátite do označených automatov, alebo v prípade ručného zberu pri pokladni.

Kedy dostanem zálohu späť?

Po vrátení obalu na odberné miesto. Automat alebo predavačka vám vydá potvrdenku, ktorú vám preplatia v pokladni alebo ju použijete pri nákupe.

Čo sa bude diať s obalmi ďalej?

Obaly sa prepravia do triediaceho centra, kde sa vytriedia podľa materiálu a farby. Následne putujú na recykláciu. Z recyklovaného materiálu sa môžu následne vyrobiť nové PET fľaše a plechovky.

Čo sa stane, ak obal vyhodím do žltej nádoby na triedený zber?

Ak zálohovaný obal vyhodíte do separovaného odpadu, prídete o zálohu. Z hľadiska triedenia odpadu to nie je chyba, ale stratí sa tak možnosť výroby rovnakého obalu za menšej spotreby energie.

Článok pokračuje pod reklamou


Čo robiť s plastovými fľašami a plechovkami od jednorazových nápojových obalov bez označenia grafickým symbolom Z a textom ZÁLOHOVANÉ?

Na odbernom mieste v obchode bude možné vrátiť len nestlačené nápojové obaly označené grafickým symbolom Z a textom ZÁLOHOVANÉ. Obaly bez označenia grafickým symbolom Z a textom ZÁLOHOVANÉ je potrebné vyhodiť stlačené do žltej nádoby na triedený zber.

Kto spravuje zálohový systém?

Správca zálohového systému, nezisková organizácia, vytvorená konzorciom 4 subjektov - AVNMSZVPSSAMO a ZOSR, ktoré zastupujú výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcov piva a zástupcov veľkoobchodu a maloobchodu.

Ako je financovaný zálohový systém?

Systém je financovaný z poplatkov výrobcov, predaja materiálu a z nevyzdvihnutých záloh.

Kto reguluje a kontroluje zálohový systém?

Ministerstvo životného prostredia SR.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross