No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Filmový festival Ekotopfilm mieri do Rimavskej Soboty, príďte si pozrieť dokumenty z celého sveta, témou je konzum

21. apríla 2022 | |  | 

Vytrvalé a neustále silnejúce konzumné správanie ľudí priviedlo zdravie našej planéty do hraničnej krízy. Stojíme na križovatke, na ktorej sa musíme rozhodnúť, či svoje správanie dokážeme zmeniť. Filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm prináša v utorok 26. apríla 2022 do Kina ORBIS v Rimavskej Sobote najlepšie dokumentárne filmy z celého sveta.

Téma tohtoročného medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm - Envirofilm je stručná, ale o to jasnejšia. Konzum. Na začiatku technického rozmachu mali geniálni vynálezcovia a tie najlepšie úmysly. Jedlo malo ľudí nasýtiť a potešiť, oblečenie nás malo chrániť a automobily nás mali priblížiť k živobytiu a blízkym.

Článok pokračuje pod reklamou


V novej kampani sa Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm ospravedlňuje velikánom za to, že sme ich vynálezy konzumným správaním a nadužívaním zmenili na zbrane voči životnému prostrediu.

Konzumné správanie sa zrkadlí aj v témach filmov, ktoré festival prináša. Vlna oviec merino je čoraz populárnejšia. S 88 percentami je Austrália jej najväčším producentom na svete. Na dobrých životných podmienkach zvierat však na väčšine austrálskych fariem nezáleží. Aby sa vyprodukovalo čo najviac vlny, ovce sú celkom prešľachtené a zažívajú nemálo utrpenia. Film MERINO BOOM – pravá cena hebučkej vlny si kladie otázku: Koľko utrpenia sa skrýva za výrobou merino vlny a ako môžu spotrebitelia zistiť, či zviera, z ktorého majú výrobok netrpelo?

V ďalších filmoch zažijete spolu so zvieracími hrdinami malé i veľké dobrodružstvá v korunách stromov, na zamrznutých pláňach Yellowstonu, či na horských úbočiach slovenských Karpát. Vezmite rodinu, partnerov, kamarátov a príďte. Vstup na festival je voľný.

Program

16:00 ZBLÁZNENÍ DO ORIEŠKOV - TAJNÝ ŽIVOT VEVERIČIEK                    SK DABING      SK/50´

Veveričky žijú v mimoriadne rozmanitých biotopoch a ich domovom sú mestá, púšte, hory, ako aj arktické oblasti. Niektoré dokážu lietať, iné zas plávať, ďalšie žijú na stromoch alebo v podzemí, iné milujú sneh alebo rozpálené púšte. Od najväčšej veveričky po najmenšiu je rozmanitosť týchto hlodavcov skutočne ohromujúca. Tento špičkový prírodopisný film vám ukáže niektoré z najviac fascinujúcich druhov veveričiek na svete a aj to, ako sa úspešne udomácnili v extrémnych podmienkach a v ľudskej spoločnosti. V zábavných sekvenciách zistíte, čo majú všetky druhy spoločné a čo ich robí tak výnimočnými.

Článok pokračuje pod reklamou


17:00 IMPOZANTÝ YELLOWSTONE - OHEŇ A ĽAD SK DABING  US/49´

Zima v Yellowstone. Husté sneženie a teploty 50 stupňov pod nulou sú v kontraste s horúcimi gejzírmi podzemných síl - dramatické ukážky akoby z iného sveta. So sprievodcom Billom Pullmanom sa vydáme na cestu nekonečnými snehovými poľami, ukážeme vám „diamantový prach“, prebrodíme rieky zohriate geotermálnymi prameňmi. Poďte s nami žasnúť nad divočinou parku a pozrite sa, ako sa živočíchy prispôsobili extrémnym podmienkam, aby kruté zimy prežili.

18:00 MOTÝLE SLOVENSKA SK/28´

Slovensko má to šťastie, že takmer polovicu jeho územia pokrývajú lesy. Zdobia úbočia hôr a kopcov, ktoré sa ako súčasť Karpatského horského oblúka vinú našou krajinou od západu až na východ. Listnaté aj ihličnaté lesy sú oázami života, tak nečudo, že sú domovom aj veľkého množstva motýlích druhov. Sledujte spolu s nami ich nesmierne zaujímavý život pod korunami stromov a na horských úbočiach.

18:30 MERINO BOOM – PRAVÁ CENA HEBUČKEJ VLNY                                     SK DABING       DE/29’

Vlna oviec merino je čoraz populárnejšia. S 88 percentami je Austrália jej najväčším producentom na svete. Na dobrých životných podmienkach zvierat však na väčšine austrálskych fariem nezáleží. Aby sa  vyprodukovalo čo najviac vlny, ovce sú celkom prešľachtené. Viac záhybov pokožky produkuje viac vlny. Problémom je, že záhyby kože priťahujú červy. Aby sa tomu zabránilo, záhyby sa pri konečníku odrežú  - zvyčajne bez anestézie. ZDFzoom si kladie otázku: Koľko utrpenia sa skrýva za výrobou merino vlny a ako môžu spotrebitelia zistiť, či zviera, z ktorého majú výrobok netrpelo?

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross