No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Celoslovenský deň poľa prilákal poľnohospodárov na polia družstva Gemerprodukt Valice

23. júna 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA - Na poliach, ktoré patria spoločnosti Gemerprodukt Valice v smere na Dúžavskú cestu, sa dnes (23. júna) koná celoslovenský deň poľa, ktorý nesie názov OptiTech.

"Sú tu zastúpené rôzne firmy. Jednak sú to spoločnosti, ktoré zabezpečujú prípravky na ochranu rastlín, potom sú tu distribútori poľnohospodárskych strojov, traktorov, obrábacích strojov. Ďalej sú tu osivári, ktorí robia s rôznym genetickým materiálom," povedal pre Rimava.sk František Tóth, predseda družstva Gemerprodukt Valice.

Článook pokračuje pod reklamou


Ako ďalej doplnil, okrem spomenutého tu budú prehliadky pokusov, ktoré si pre tie firmy pripravili. "Máme tu zasiatych sedem odrôd repky, šesť odrôd jačmeňa, päť odrôd pšenice, dvadsaťtri odrôd kukurice a dvanásť odrôd slnečnice. Je to veľmi široký sortiment. V jarných plodinách máme ešte založené pokusy na listové hnojivá," opísal.

Ľudia sa tohto dňa zúčasťnujú z celého Slovenska. "Sú to väčšinou poľnohospodári, ktorí robia vo výrobe a ktorí chcú vidieť výsledky pokusov, ktoré sme im založili," konkretizoval Tóth.

Článok pokračuje pod reklamou


Podujatie OptiTech má za sebou 15 ročníkov, tentoraz išlo o 16. "V Rimavskej Sobote to organizujeme prvýkrát. Vybrali nás kvôli tomu, že sme certifikované pracovisko a robíme pokusy pre 26 najväčších svetových firiem. Robíme priamo biologické skúšky, pokusy na odrodovú citlivosť, ale aj procesingové, teda urobíme nejakú ovocnú šťavu alebo finálnu verziu vína a skúšame podmienky. Toto je naša práca, ktorú robíme a týchto 28 hektárov, na ktorých sa nachádzame, je plocha na výskum a pokusníctvo," opísal činnosť družstva Tóth.

Na tomto podujatí nejde len o prehliadku polí a poľnohospodárskych strojov. "Je tu súťaž vo varení gulášu, bude tu hudba, máme prichystanú aj tombolu s peknými cenami. Je to taká veľkolepá akcia pre tých, ktorí si chcú dnes odborne niečo odniesť z Rimavskej Soboty," uzavrel Tóth.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross