No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Faunu bývalého kúpaliska v Rimavskej Sobote zdobí „lietajúci drahokam“

22. decembra 2020 | |  | 
Rybárik riečny má vďaka svojmu výraznému sfarbeniu prívlastok "lietajúci drahokam". Foto: Roman Čonka

Bývalé kúpalisko situované v mestskej záhrade v Rimavskej Sobote sa stalo domovom viacerých živočíchov. Dominuje mu predovšetkým vtáctvo.

Pestrofarebné rybáriky riečne aj cudzokrajná čierna labuť

„Rybárik riečny (Alcedo atthis) je stály vták, ktorý sa živí predovšetkým malými rybkami. Vďaka svojmu jedinečnému žiarivému sfarbeniu je u nás nezameniteľným vtáčím druhom,“ uviedla Veronika Rízová, botanička zo Správy CHKO Cerová vrchovina v Rimavskej Sobote. Chrbát rybárika riečneho je tyrkysovo-modrý a brušnú časť má tehlovočervenú. Na svoju korisť podľa Rízovej striehne z konárikov nad vodnou hladinou, z ktorých sa vo vhodnom momente bleskovo vrhá do vody a behom zlomku sekundy už vylietava s potravou.

Článok pokračuje pod reklamou



„Pokiaľ nemá možnosť využiť takéto konáre ako svoj posed, dokáže trepotavým letom striehnuť v jednom bode nad hladinou a pri lovnej príležitosti sa vrhá za korisťou,“ opísala ďalej spôsob lovu Rízová, podľa ktorej vo voľnej prírode nie je ľahko pozorovateľný vzhľadom na svoju obozretnosť a rýchlosť. „Prezradí ho však ich vysoké a prenikavé pískanie tsííh, alebo tvrdšie krátko opakované tyt tyt tyt,“ prezradila ďalej botanička s tým, že jedinečných rybárikov je pomerne jednoduché pozorovať v areáli bývalého kúpaliska v Rimavskej Sobote, ktorý je v súčasnosti čiastočne sprírodnený.

Foto: Roman Čonka

„Vodnú plochu osídľujú aj kačice divé (Anas platyrhynchos), ktoré sú prikrmované mnohými návštevníkmi,“ menuje ďalej obyvateľov vodnej plochy. V okolí sa podľa nej pohybuje množstvo kaviek tmavých (Corvus monedula) a havranov poľných (Corvus frugilegus). Tie už tradične hniezdia na topoľoch a platanoch mestského parku. „Stálym obyvateľom tejto vodnej plochy je aj cudzokrajná labuť čierna (Cygnus atratus), ktorá pochádza z Austrálie. Tento druh sa pýši najdlhším krkom spomedzi labutí. Pravidelne je tu možné zahliadnuť aj volavku popolavú (Ardea cinerea),“ priblížila botanička zo Správy CHKO Cerová vrchovina.

Vodné vtáctvo sa podľa Rízovej zdržiavalo v lokalite vodnej plochy, pokým nezamrzla jej hladina. Preto odporúča Soboťanom, aby si pozorovanie zaujímavého vtáctva na tomto ľahko dostupnom mieste priamo v meste vychutnali opäť na jar.

Zdroj: Rimava.sk, Veronika Rízová, foto: Veronika Rízová, Roman Čonka


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross