No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Nad Rimavskou Sobotu zasadili budúcnosť. Ovocný sad zabudnutých odrôd rozšírili o ďalšie stromy

29. apríla 2022 | |  | 
Zdroj: Nadácia Ekopolis

RIMAVSKÁ SOBOTA/VYŠNÁ POKORADZ – Občianske združenie ZOGOR z Rimavskej Soboty už vyše 20 rokov mapuje staré ovocné stromy v tomto okrese a susedných regiónoch. Ich snaha bola prenesená do založenia rastlinnej škôlky, kde nazbierané odrody ovocia začali množiť. S postupným rastom mladých stromčekov pre ne našli trvalé stanovište na malebnom kopci 3 kilometre severne nad Rimavskou Sobotou pri mestskej časti Vyšná Pokoradz. Tento týždeň mohli vďaka úspešnému projektu vysadiť ďalšie stromy.

Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol Radovan Slocík, dopĺňali historické odrody ovocných drevín o novšie perspektívne odrody. „Sadia sa tu jablone, hrušky, slivky, čerešne, višne, marhule, broskyne, orechy, oskoruše, liesky... Vysádzame aj podpníky pre tieto ovocné druhy, na ktoré sa štepením, očkovaním tieto odrody dostávajú a môžu sa ďalej pestovať. Do budúcna plánujeme robiť aj workshopy, prednášky a rôzne voľnočasové aktivity,“ prezradil.

Článok pokračuje pod reklamou


Občianske združenie sa úspešne zapojilo do programu Nadácie Ekopolis s názvom Sadíme budúcnosť. „Zámerom je doplniť sad historických odrôd ovocných stromov ďalšími 138 odrodami a vytvoriť unikátnu zbierku ovocných drevín s európskym významom. Výsadbou, pestovaním a ďalším rozširovaním historických (krajových) odrôd chce združenie prispieť k popularizácii ovocinárstva a výskumu adaptabilnosti nových odrôd na miestne podmienky,“ vyjadrila sa k projektu Patrícia Krausová, manažérka programu Sadíme budúcnosť.


Pozrite si tiež: FOTO - Obec zasypaná kvetmi čerešní


Zdroj: Nadácia Ekopolis

Lokalita s dostatkom vodných zdrojov, úrodnou pôdou a množstvom slnečných dní, v ktorej sad založili, sa stala druhým domovom členov občianskeho združenia. Záľubu v ovocinárstve by ale chceli „zasiať“ aj do širokej verejnosti.

„Priestor bude slúžiť všetkým záujemcom a nadšencom pestovania ovocných odrôd aj zelenín na poli. Ľuďom hľadajúcim zmysel v prírode blízkych formách rekreácie spojených so zmysluplnou aktivitou pestovania a zachovania krajových (historických) ovocných stromov. Mládeži zaujímajúcej sa o ovocné stromy a možné podnikateľské aktivity spojené v tejto sfére,“ uviedlo občianske združenie Zogor, ktoré prostredníctvom programu Sadíme budúcnosť získalo 2 900 eur.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross