No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Vo finále súťaže o Strom roka je aj katalpa bignóniovitá z Hnúšte. Je regionálnym unikátom

HNÚŠŤA – Strom, ktorý predstavuje najväčší exemplár na strednom Slovensku. Aj takéto pomenovanie dostal strom katalpa bignóniovitá z Hnúšte. Strom aktuálne bojuje o prvenstvo v súťaži Strom roka 2021. 

“Ide o strom, ktorý nie je pre naše končiny obvyklý. Pôvodne bol rozšírený v juhovýchodnej časti severoamerického kontinentu, od Georgie cez Floridu a Mississippi do Luisiany. Do Európy sa dostala okolo roku 1726. V tomto roku sa ako jediný strom z regiónu Gemer-Malohont dostala medzi finalistov ankety Strom roka 2021, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis,” informoval Patrik Beňuš, odborný referent pre rozvoj regiónu z Mestského úradu v Hnúšti. 

Článok pokračuje pod reklamou


Katalpa má aktuálne 180 rokov a v roku 1966 bola vyhlásená za chránený strom z dôvodu jej biologického a architektonického významu. “Esteticky prekvitá najmä v máji až júni, keď je obsypaná bielymi kvetmi. Jedinečná je hlavne pre jej nezvyčajný čiastočne poliehavý vzrast. S výškou 12 metrov a obvodovom 396 cm patrí k najväčším katalpám v našom regióne i na Slovensku. Rastie v bývalej panskej záhrade, ktorá je pomenovaná po poslednom šľachtickom rode v Hnúšti, ktorým boli Mariássyovci,” doplnil Beňuš. 

Čo sa týka Mariássyho záhrady, tá bola založená koncom 19. storočia miestnym zemepánom Gustávom Fáyom. “Mnohí si s ňou nostalgicky spájajú spomienky na svoje detstvo – hrávali sa pri nej celé generácie detí, vznikali tu koncoročné fotky z miestnych škôl. V budúcnosti má byť zaradená ako jedna zo zastávok náučného chodníka mestom Hnúšťa,” konkretizoval. 

Katalpa odfotená v roku 1957.

Ako hlasovať?

Súťaž o strom roka trvá ešte do 30. septembra 2021. Svojmu favoritovi môžete odovzdať až štyri hlasy. Jeden zo spôsobov, ako tak urobiť, je prostredníctvom webovej stránky Ekopolisu. Druhý hlas môžete odovzdať na Facebooku. Stačí, ak dáte lajk k danému stromu vo fotoalbume na tejto adrese

Tretí spôsob, ako hlasovať, je prostredníctvom vášho mobilu. Stačí, ak zašlete SMS správu na číslo 7773 vo formáte STROM*5*kontaktné údaje. Cena spätnej SMS je 0,2009 eur s DPH. Štvrtý spôsob je formou hlasovacieho lístka, ktorý nájdete v klientskom centre na Mestskom úrade v Hnúšti. 

Víťazný strom môže okrem titulu získať aj odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie. “Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste, rovnako získajú peňažnú sumu, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum,” uzavrel Beňuš s tým, že katalpu nominovali do súťaže mesto Hnúšťa a MAS Malohont.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross