No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nad Ožďanmi pribúdajú čierne skládky, nájdete tam najmä zvyšky z áut

25. júna 2015 |  | 

cierna-skladkaNad Ožďanmi v smere na Rimavskú Sobotu pribúdajú nelegálne skládky s odpadom, okrem pneumatík či nárazníkov sú vedľa cesty vysypané aj sedačky a časti rozobratých interiérov. Podľa vedúceho odboru životného prostredia na Okresnom úrade Rimavská Sobota Vladimíra Šándora v regióne ešte takéto skládky nemali. „Je to už extrém,“ hovorí vedúci, podľa ktorého prvé časti z rozobratých áut začali pribúdať v marci a odvtedy mali už niekoľko ďalších hlásení od občanov. Ako poznamenal, podozrivé osoby zisťujú už aj v súčinnosti s políciou, dôležité však je, aby páchateľov chytili pri čine. „Vyzerá to, akoby niekto rozoberal autá a čo neodnesie do šrotu, skončí na skládke, v prírode,“ priblížil Šándor a dodal, že na mieste boli už namontované aj fotopasce.

Podľa Jany Alcnauerovej z odboru životného prostredia, im boli nahlásené dve autá, zatiaľ však pri čine nikoho nechytili. „Budú sa robiť konania o priestupku, aby sa dokázalo či to spáchali podozrivé osoby,“ priblížila Alcnauerová, podľa ktorej už mali nahlásených napríklad aj Rómov, ktorí rozoberali zvyšky z áut pri jednom z rodinných domov. „Je to stále o zodpovednosti ľudí a aj o ich všímavosti,“ hovorí pracovníčka z odboru životného prostredia, ktorej úlohou je zistiť kto je zodpovedný za vyvezený odpad. Ak sa to nepodarí, zo zákona je odpad povinná odstrániť obec. Ako ďalej Alcnauerová spomenula, žiadajú preto obyvateľov, ak si všimnú niečo podozrivé, aby to ohlásili na políciu. Najproblémovejšie lokality podľa nej sú v okolí Antalky, v okolí hnojiska a na ceste vedúcej k vojenskému radaru. Odpad je aj medzi stromami v bývalom ovocnom sade, oproti hnojiska.

Problémy so skládkami podľa Alcnauerovej sú aj v priamo v Rimavskej Sobote, pri garážach na Včelinci ako aj pri cykloceste. S odstraňovaním smetí za garážami sa už podľa nej začalo. „Termín na ich odstránenie bol určený do konca júna,“ zdôraznila.

Vedúci odboru životného prostredia na Okresnom úrade Rimavská Sobota Vladimír Šándor zároveň poukázal na možnosť, že mestá a obce sa stále môžu uchádzať o peniaze prostredníctvom Environmentálneho fondu na likvidáciu tzv. čiernych skládok.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross