No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Obloha si pripravila zaujímavý úkaz, čaká nás čiastočné zatmenie Slnka

RIMAVSKÁ SOBOTA – Po dlhom čase je hvezdáreň v Rimavskej Sobote od 7. júna konečne pre verejnosť otvorená. Na návštevníkov čakajú ďalekohľady aj kvitnúci astropark s množstvom invenčných prvkov. Navyše, obloha si pre nás nachystala aj pozoruhodný úkaz.

Ako ďalej Rimava.sk informoval vedúci hvezdárne Pavol Rapavý, vo štvrtok 10. júna si obloha pripravila najzaujímavejší astronomický úkaz v tomto roku. „Po viac ako 6 rokoch, od 30. marca 2015, bude z nášho územia viditeľné čiastočné zatmenie Slnka. Pozorovacie podmienky budú výborné, Slnko bude vysoko nad obzorom, a tak ho uvidíme v celom jeho priebehu,“ povedal Pavol Rapavý.

Článok pokračuje pod reklamouV Rimavskej Sobote podľa Rapavého mesačný kotúč zakryje 10 percent priemeru slnečného disku, bude sa teda zdať, že je z jeho hornej časti trošku „odhryznuté“, akoby sa Slnko trošku usmievalo. „Od nás síce uvidíme zatmenie len ako čiastočné, no ak by sme boli v Kanade, Grónsku alebo na východe Ruska, tam by sme videli zatmenie prstencové. Prstencovým je pomenované z toho dôvodu, že v čase zatmenia je zdanlivý uhlový priemer Mesiaca o trošku menší ako Slnka, a tak okolo tmavého mesačného kotúča bude viditeľný len úzky jasný prstienok Slnka,“ vysvetlil ďalej riaditeľ hvezdárne.

začiatok zatmenia      12:04:12
maximálna fáza          12:49:05
koniec zatmenia         13:34:24

(pozn. údaje sú v letnom čase)

Najbližšie čiastočné zatmenie Slnka bude od nás pozorovateľné 25. októbra 2022 a na to najkrajšie, úplné zatmenie, keď je viditeľná aj striebristá koróna, si musíme počkať až do 7. októbra 2135.

„Pri pozorovaní Slnka však musíme byť veľmi opatrní, aby sme si neuváženým konaním vážne nepoškodili zrak, pohľad do Slnka počas zatmenia je rovnako nebezpečný ako za normálnych okolností. Je nutné použiť dostatočne tmavý filter, napr. zváračské sklo 12 – 13 alebo špeciálnu fóliu Astrosolar. Pri pozorovaní ďalekohľadom je potrebné filter umiestniť pred objektív,“ upozornil Pavol Rapavý s tým, že pozorovanie pre verejnosť bude vo hvezdárni od 11:30 do 14:00 hod.

„Pre záujemcov budú pripravené ďalekohľady aj špeciálne okuliare. S ohľadom na platné protiepidemické opatrenia odporúčame záujemcom o pozorovanie sa na pozorovanie prihlásiť telefonicky (047 56 247 09) a dodržiavať nutné hygienické opatrenia a pokyny zamestnancov hvezdárne,“ avizoval na záver riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote s tým, že vstupné je jednotné – 1 euro.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross