No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Sobote nebude polnočný ohňostroj, na pomoc útulkom vyzýva iniciatíva Zvierací ombudsman

RIMAVSKÁ SOBOTA - Ohňostroj v Rimavskej Sobote na prelome rokov 2021 a 2022 tentoraz nebude. Pre Rimava.sk to potvrdil primátor mesta Jozef Šimko.

Prednedávnom oznámila samospráva Liptovského Mikuláša, že financie, ktoré mali zabezpečiť ohňostroj v meste, venujú útulku Očami psa v Liptovskom Mikuláši.

Článok pokračuje pod reklamou


"Nad darovaním peňazí pouvažujeme, je to veľmi dobrá myšlienka. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva to navrhnem a uvidím, ako poslanci zareagujú. Ak na to máme finančné prostriedky, nie som proti tomu," vyjadril sa Šimko.

V roku 2019 mesto rovnako zrušilo silvestrovský ohňostroj a peniaze poslali do Prešova, kde na Mikuláša v roku 2019 vybuchol plyn v paneláku na Mukačevskej ulici.

Výzva Zvieracieho ombudsmana

Iniciatíva Zvierací ombudsman vyzýva aj ostatné mestá, aby namiesto silvestrovského ohňostroja venovali samosprávy financie na miestne útulky, ktoré už dlhodobo trpia nedostatkom peňazí.

"Používanie pyrotechnických výrobkov má extrémne negatívny dopad nielen na zvieratá (spoločenské, hospodárske alebo divo žijúce), ale aj na životné prostredie, poškodzuje zdravie a ohrozuje život ľudí, a poškodzuje ich majetok," vysvetlila iniciatíva.

Článok pokračuje pod reklamou


Podľa štatistík trpí fóbiou z ohňostrojov až 45 percent psov. Takmer 80 percent koní trpí úzkosťou spôsobenou výbuchmi, ktoré u tretiny z nich spôsobia zranenia v dôsledku paniky a pokusu o útek, keď sa napríklad snažia preskočiť plot. Podľa iniciatívy Zvierací ombudsman sa dajú dôsledky, ktoré použitie pyrotechniky spôsobuje na zvieratách, klasifikovať ako týranie zvierat.

"Preto sme v spolupráci s ZMOS a UMS vyzvali mestá a obce, aby sa pridali k výzve Bez ohňostroja, pre zvieratá a peniaze pôvodne určení na silvestrovský ohňostroj darovali miestnym útulkom, ktoré už dlhé roky trpia nedostatkom financií, bez akejkoľvek štátnej podpory," uzavrela iniciatíva Zvierací ombudsman.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross