No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Obyvateľom sídlisk prekáža škrekot havranov

Rimavskosoboťanom na sídliskách prekáža škrekot havranov, ktoré si v korunách stromov stavajú svoje hniezda. Ako na rokovaní mestského zastupiteľstva spomenul poslanec Štefan Baláž, oslovili ho obyvatelia Sídliska Rimava a Malohontskej ulice, že kvôli havranom a vranám nevedia spávať. Samospráva by preto podľa jeho slov mala prijať nejaké opatrenia.

S problémom škriekajúcich havranov sa už niekoľkí občania obrátili aj priamo na radnicu. Ako pre Rimava.sk potvrdil Ján Bozó z oddelenia životného prostredia na mestskom úrade, zaznamenali telefonické podnety od obyvateľov Sídliska Rimava aj Sídliska Rožňavská. Pripomenul však, že tieto vtáky podliehajú celoročnej ochrane. Ak by mesto chcelo zhadzovať havranie hniezda, musí požiadať ministerstvo o udelenie výnimky. Tá sa však nevzťahuje na hniezdne obdobie, problém by tak mohli riešiť najskôr na jeseň. Ako Bozó spomenul, práve počas hniezdneho obdobia sú vtáky hlučnejšie, v lete by sa situácia mohla zlepšiť. Ak sa tak nestane a sťažností od obyvateľov bude pribúdať, samospráva požiada o výnimku na zhadzovanie hniezd.

Výnimku od ministerstva malo mesto udelenú aj v roku 2009, vtedy bolo zlikvidovaných viac ako 50 havraních hniezd v troch lokalitách Rimavskej Soboty, na Kraskovej ulici, v mestskej záhrade aj na Sídlisku Rimava. Hniezda zhadzovali pracovníci dodávateľskej firmy, ktorá sa zameriava na prácu vo výškach, mesto jej zaplatilo 3 000 eur.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross