No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sysľovisko Biele vody: Niekoľko sysľov odchytili, budú mať nový domov. Dôvodom je zlá genetika

1. apríla 2022 | |  | 
Autor: Adrián Tóth

MURÁŇ – Sysľovisko Biele vody pri Muráni je obľúbenou a turistami často vyhľadávanou atrakciou. Počas sezóny – približne od marca do konca septembra môžete v tejto lokalite pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Maličké pôvabné stvorenia prídu až do tesnej blízkosti človeka, čo u týchto prirodzene veľmi plachých tvorov nie je bežné. Neodolajú napríklad kúsku mrkvy priamo z vašej ruky. 138 syslíkov z kolónií po celom Slovensku, aj zo sysľoviska pri Muráni, v uplynulých dňoch odchytili a presunuli – dôvodom bola zlá genetika.

Odchyty a presuny sysľov prebiehali aj v iných častiach Slovenska, a to od 18. marca do 25. marca. „Realizovala ich slovensko - česko - španielska partia - 9 ľudí a pomáhalo viac ako 30 dobrovoľníkov,“ uviedlo občianske združenie Živá planina na svojom profile na sociálnej sieti. Odchytili spolu 138 syslíkov, 34 samíc a 104 samcov, a posilnili 15 lokalít.

Článok pokračuje pod reklamou


Dôvodom odchytov a presunov bola zlá genetika populácií, ktorá má za následok vymieranie sysľov. „V roku 2019 sa v rámci celého Slovenska zozbierali vzorky (takmer 900), ktoré nám toto ukázali. Vzorky sa zozbierali v rámci slovensko-českého projektu Syseľ pre krajinu, krajina pre sysle, ktorý realizoval Daphne - Inštitút aplikovanej ekológie. Vzorky sú v genobanke ZOO Bojnice a spracovanie genetickej štúdie realizovala TU vo Zvolene,“ vysvetlilo občianske združenie.

Zdroj: FB OZ Živá planina

Sysle sa teda dostali na väčšine lokalít do takých nízkych počtov, že dochádza k príbuzenskému kríženiu. „Niekde už dokonca nemajú vôbec mláďatá, alebo majú 1-3 mladé, čo je pri ich krátkovekosti a iba jednom vrhu v roku, ktorý vplyvom počasia nemusí prežiť, málo,“ dodali.

Ďalším problémom, ktorému tieto malé hlodavce čelia, je to, že sa niekedy nemajú kam rozširovať. V tesnom susedstve ich kolónie je buď pole, kde pre poľnohospodárstvo nemajú šancu, alebo rodinné domy. „Práve takéto syslíky sa chytali prednostne a budú sa aj naďalej chytať z ohrozených miest,“ vysvetlilo OZ Živá planina.

Zdroj: FB OZ Živá planina

Odchytené sysle označili - nožničkami im skrátili chlpy. „Keďže podsadu majú čiernu, majú teraz niekoľko týždňov viditeľné znaky. Sledujeme ich. Vzali sme vzorky na genetiku. Problém genetiky sa bude riešiť tento a budúci rok. Potom 2 roky počkáme a v roku 2026 sa kolónie, kde to robíme, znova prechytajú, zoberú sa vzorky a zistí sa, či sme boli úspešní,“ povedali o svojich plánoch.

Ako úspešný príklad ich práce spomenuli lokalitu Silica Nilaše, kde žili od roku 2019 do roku 2021 tri samice. „V roku 2021 sme na jar vypustili 3 samice a dvoch samcov. Teraz na jar tam už behalo cca 20 jedincov (nie sú ešte všetky prebudené) a znova sme tu vypustili ďalšie jedince,“ opísali.

A aká je pre sysľov tohtoročná jar? Po každej stránke výnimočná. „Prvé sysle - samce sa prebudili už pred 19. 2. a samice sa budia až teraz. Jedno veľmi skoro, druhé veľmi neskoro,“ priblížila Živá planina.

Odchyt organizovala BROZ, za spolupráce so Štátnou ochranou prírody správ NP Slovenský kras, CHKO Cerová vrchovina, CHKO Latorica, CHKO Malé Karpaty, CHKO Dunajské luhy a CHKO Ponitrie.

Ak ste sysľovisko Biele vody ešte nenavštívili, rozhodne vám to odporúčame. Počas pekných slnečných dní sa vám naskytne pohľad na početnú kolóniu sysľov. Vezmite si so sebou kúsky mrkvy, jablka, orechov alebo neosolenú a neopraženú slnečnicu. Sysle sa vám poďakujú tým, že si ich budete môcť pozrieť z tesnej blízkosti - ako si berú tieto dobroty priamo z vašej ruky. Sysľovisko sa nachádza približne 2,6 km severovýchodne od Muráňa v smere na Prednú Horu, po ľavej strane štátnej cesty č. 531.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross