No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V ankete Strom roka sa objavili aj dva stromy z nášho okresu

1. júla 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA - V ankete Strom roka, v ktorej sa spustilo hlasovanie začiatkom júla, nájdete aj dva stromy z okresu Rimavská Sobota. Ide o dub jadranský z obce Kesovce - časť Dimitrij a orech čierny zo Záhrady 1. mája v Rimavskej Sobote.

"Dub rastie na hranici dvoch pozemkov, zrejme i v minulosti slúžil ako „hraničný strom". V máji pod jeho mohutnými zakrivenými konármi kvitne aj prilbovka dlholistá – vzácny a zraniteľný druh orchidey. Strom je svojim tvarom už na prvý pohľad nezvyčajný a je výrazným krajinotvorným prvkom. Nie len v regióne je dub jadranský vzácnou a zriedkavou drevinou. Na jar tohto roku boli v jeho okolí zredukované konkurenčné dreviny. Z ich časti sa vytvoril vhodný úkryt pre plcha, ktorý si pri dube tiež našiel svoj domov," znie príbeh o prvom menovanom strome.

Článok pokračuje pod reklamou


Pekný príbeh píše aj orech z Rimavskej Soboty, ktorý sa dožíva pravdepodobne už 200 rokov. "Mestský park pod názvom Széchenyiho záhrada založil roku 1825 mestský radca Ferdinand Lenner. Približne do tohto obdobia je možné predpokladať aj výsadbu orecha. Strom sa dnes nachádza v rimavskosobotskej Mestskej záhrade a na mieste, ktoré je hojne navštevované, ľudia sa tu radi stretávajú a trávia tu voľný čas. Strom je akýmsi symbolom parku – žiaden návštevník ho nemôže prehliadnuť. Svojím vzrastom a širokými konármi pôsobí majestátne a vznešene. Patrí medzi významné dreviny v meste Rimavská Sobota," opisuje príbeh dreviny Nadácia Ekopolis, ktorá zastrešuje anketu.

Hlasovanie verejnosti začína 1. júla a potrvá do konca septembra. „Tento ročník je pre anketu ozaj
výnimočný, slávime 20 rokov, počas ktorých sa začala stromom venovať väčšia pozornosť, upozorňuje
sa na ich význam, hodnotu a krásu. Každý rok počúvame stále nové príbehy, ktoré vypovedajú práve
o vzťahoch medzi ľuďmi a stromami,“
povedala Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Celkovo je do ankety tento rok prihlásených 12 stromov. Väčšina z nich je zo západného Slovenska z okolia Bratislavy a Trnavy, no objavili sa aj stromy z Telgártu, Košíc či okolia Žiliny.

Zdroj foto: Nadácia Ekopolis/Martin Babarík


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross