No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V R. Sobote diskutovali o dôležitosti zelene v meste

Tím odborníkov, ktorý prijal pozvanie občianskeho združenia Naša Sobota, diskutoval v Rimavskej Sobote na tému významu zelene v mestách, jej ochrany a plánovania. Zároveň hovorili aj o tom, aké je potrebné, aby sa na tom spolupodieľali aj občania. Išlo o prvé takéto stretnutie občanov s viacerými odborníkmi na zeleň z rôznych oblastí. Cieľom diskusie bolo zvýšiť povedomie ľudí o jej vplyve na život jednotlivca a na zmenu mikroklímy v meste, ktorá je čoraz aktuálnejšia.

Podľa zúčastnených stretnutie zároveň prinieslo aj pozitívne príklady či riešenia z iných miest. Okrem estetickej funkcie zeleň môže podľa programového manažéra z nadácie Ekopolis Štefana Janča výrazne pomáhať v tom, ako s jej pomocou znižovať teplotu na úrovni menších priestorov. Podnebie sa otepľuje a je to veľmi účinný prostriedok v tom, ako znižovať teplotu," uviedol Jančo, podľa ktorého sa však od prírody skôr vzďaľujeme a zmena k lepšej údržbe zelene si bude vyžadovať väčšie úsilie.

Michaela Poláková, projektantka a realizátorka v jednom, podotkla, že by sa ľudia nemali stavať k zeleni ľahostajne. „Je to ich životný priestor a stavať sa k tejto téme ľahostajne je úplne kontraproduktívne,“ podotkla. Ako ďalej spomenula, v Rimavskej Sobote sa jej páči, ako sa začala venovať pozornosť Mestskému parku, miestu, kde je veľa stromov a môžu sa tam prechádzať mamičky.

Na stretnutí odborníkov ďalej odznelo, že nevhodne urobené a zle načasované orezy môžu za jeden deň zlikvidovať to, o čo sa príroda snažila desaťročia. „Strom preto nemá rezať pilčík, ale o dreviny sa musia starať arboristi, certifikovaní odborníci,“ zdôraznil ďalší z účastníkov. Pravidelné polievanie a výživa sú však podľa odborníkov pre vyprahnuté stromy na uliciach rovnako kľúčové. Pomocníkom môže byť dažďová voda, tá však z asfaltových plôch väčšinou iba odtečie.

Diskusiu pripravilo občianske združenie Naša Sobota v rámci projektu Re-Start. „Prostredníctvom projektu sa snažíme otvárať spoločenské témy a prinášať pozitívne príklady riešení aj z iných miest či zahraničia,“ uviedla Lucia Bárdošová z občianskeho združenia Naša Sobota. Podľa jej slov zeleň vnímajú zo širšieho hľadiska, ako len ulice mesta, medzisídliskové bloky a parky. Dôležité je aj okolie priemyselných budov, školských areálov, ale aj rodinných záhrad. „Zeleň v meste je ekosystém - celok vrátane stromov a rastlín, vodozádržných systémov, živočíchov, hmyzu a podobne. Som rada, že si aj táto téma našla svojich priaznivcov,“ uzavrela.

Viac o stretnutí si môžete pozrieť v reportáži TV Rimava

https://www.facebook.com/tvrimava/videos/798934967196498/

Zdroj: Rimava.sk, TV Rimava


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross