No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Rimavskej Sobote pri zatepľovaní mysleli aj na užitočné vtáky a netopiere

15. júla 2010 |  | 

V Rimavskej Sobote sa po prvýkrát na Slovensku pri zatepľovaní  myslelo aj na vtáky a netopiere. Podľa Spoločnosti na ochranu netopierov na Slovensku (SON) a Slovenskej ornitologickej spoločnosti bolo zatepľovanie bytovky na Kirejevskej ulici ojedinelým prípadom, kedy hniezdiská a úkryty netopierov a dážďovníkov boli nahradené špeciálnymi búdkami.

„Posledné roky je badať po celom Slovensku rapídny rozmach zatepľovania panelových domov. Snaha o úsporu energií však vedie k masovej likvidácii chránených živočíchov hniezdiacich a ukrývajúcich sa v štrbinách, škárach a vetracích otvoroch panelákov,“ uviedol pre Rimava.sk  Martin Ceľuch zo Spoločnosti na ochranu netopierov. Podľa jeho slov sú ohrozené najmä  dážďovníky a netopiere, nachádzajúce v panelákoch svoj úkryt a miesto prezimovania. „Oba druhy sú pritom veľmi užitočnými pre človeka a pomáhajú najmä v týchto týždňoch po povodniach likvidovať premnožené komáre,“ hovorí. Ako dodáva, dážďovníky poletujúc medzi domami miest a obcí ulovia v priebehu dňa niekoľko tisíc komárov, ktorými sa živia a kŕmia svoje mláďatá. Túto  úlohu preberajú v noci netopiere, pričom jeden netopier dokáže skonzumovať až tritisíc komárov za jedinú noc.

„Počas zatepľovania sú hniezdiská vtákov a úkryty netopierov uzavreté polystyrénom alebo mriežkou, nezriedka aj s mláďatami či vajíčkami vo vnútri. Napriek tomu, že ochrancovia vtákov a netopierov už mnohokrát upozorňovali na protiprávnosť takéhoto konania, ohľad sa na nich neberie,“ vysvetľuje Ceľuch.

Prvým svetlým príkladom je podľa neho konanie stavebnej firmy a úradov v Rimavskej Sobote. „Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku zistila v paneláku na Kirejevskej ulici výskyt netopierov a dážďovníkov a upozornila na to Obvodný úrad životného prostredia v Rimavskej Sobote. Hniezdiská a úkryty, ktoré museli byť uzavreté v rámci rekonštrukcie domu, boli nahradené búdkami (dve búdky pre dažďovníky a dve pre netopiere), ktoré stavebná firma zapracovala priamo do zateplenia. Búdky, ktoré dodala SON, sú vyrobené z polystyrénu, takže ich je možné plne zapracovať do zatepľovacej vrstvy a povrchovo upraviť, “ informuje Ceľuch.

Ako ďalej uviedol, po prvýkrát na Slovensku tak zateplenie nelikviduje tieto užitočné živočíchy, ale bolo vykonané citlivo s vytvorením náhradných úkrytov a hniezdnych možností. „Veríme, že sa príklad z Rimavskej Soboty stane na Slovensku samozrejmosťou, a tak budú nachádzať dážďovníky a netopiere naďalej vhodné podmienky pre život v mestách a obciach Slovenska,“ uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross