No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vodná nádrž Ružiná je plná na 25 percent celkového objemu

31. januára 2023 | |  | 
Vodná nádrž Ružiná. Foto: Miroslav Pribišan

RUŽINÁ – Hladina vo vodnej nádrži Ružiná v ostatných týždňoch stúpla. Kým vlani v novembri bola napustená na osemnásť percent, v súčasnosti je to o sedem percent viac.

"Vodná stavba Ružiná je k dnešnému dňu (30. 1., pozn. red.) naplnená na úrovni 247,51 metra nad morom, čo predstavuje naplnenie na 25 percent jej celkového objemu," informoval portál Novohradske.sk hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

Článok pokračuje pod reklamou


K napúšťaniu pozitívne prispelo aj obdobie zrážok, ktoré v januári spôsobilo zdvihnutie hladín vodných tokov v regióne.

"Napĺňanie po nevyhnutnej rekonštrukcii vodnej nádrže nepriaznivo ovplyvnilo hydrologický suché obdobie v minulom roku. Obdobne to bolo viditeľné takmer v celej Európe. V súčasnosti je dostatok zásob vody v povodí, čo by malo mať priaznivý vplyv na ďalšie napúšťanie nádrže," dodal Bocák.


PRÍBEH: Poltárčanka vytvorila úspešnú značku nechtovej kozmetiky. Po Česku a Slovensku sa chce presadiť aj vo zvyšku Európy


Vodu v nádrži Ružiná začali vypúšťať v roku 2019 po 45 rokoch fungovania. Slovenský vodohospodársky podnik následne zrealizoval viacero opráv. Náklady v zmysle zmluvy o dielo presiahli 2,6 milióna eur bez DPH. Napúšťať ju začali v lete roku 2021. K procesu dopomohla aj nádrž v Mýtnej, z ktorej vodu presunuli podzemným potrubím. Tá je v súčasnosti vypustená z dôvodu prebiehajúcej výstavby rýchlostnej cesty R2.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross