No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Topoľová alej lemujúca príjazdovú cestu do Čerenčian je už minulosťou. Nahradiť ju má nová

Alej, tvorená topoľmi, ktorá desaťročia lemovala cestu tretej triedy do obce Čerenčany v okrese Rimavská Sobota, je od predošlého týždňa minulosťou. Za dlhé roky stromy vyrástli do veľkej výšky a zostarli. Ich stav častokrát preverilo aj počasie a na cestu padali konáre. „Jeden objemný strom víchrica vyvrátila. Našťastie padol do poľa, nie na cestnú komunikáciu. Ďalší bol ulomený v jeho vrcholci a tento hrubý kmeň dopadol priamo na vozovku, kde v tom čase prechádzalo osobné vozidlo,“ povedala pre Rimava.sk starostka obce Čerenčany Zuzana Študencová, ktorá vysvetlila konanie z hľadiska bezpečnosti občanov.

Článok pokračuje pod reklamouStrom, ktorý vyvalil silný vietor.

Starostka ďalej spomenula, že topole sa nachádzali v katastrálnom území obce Veľké Teriakovce a cesta patrí pod Banskobystrickú regionálnu správu ciest (BBRSC). Tá požiadala Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií pri Okresnom úrade R. Sobota o výrub zelene pri ceste, dôvodom bolo zamedzenie ohrozenia bezpečnosti cestnej premávky. Na havarijný stav pritom obec podala podľa starostky podnet niekoľkokrát. Ako zdôraznila, ohrození boli dennodenne nielen šoféri, prechádzajúci touto cestou, ale aj chodci migrujúci k autobusovej zastávke, ktorá je pri križovatke. Výrub tak pre BBRSC minulý týždeň zrealizovala dodávateľská firma Drevostav.

Podľa slov starostky sa ale obyvatelia nemusia báť. „Vyrúbané topole budú nahradené novými,“ doplnila Študencová. Vzniknutá situácia ju mrzí, no ako podotkla, topole presahovali svoju životnosť 50 rokov a ich zdravotný stav už nebol dobrý, mali poškodené kmene i drevo v jadre stromov, ktoré plnili statickú funkciu.

„Radi by sme ich ponechali, ale museli sme myslieť v prvom rade na bezpečnosť. Sme radi, že sa nikomu nič nestalo,“ uviedla a prezradila, že obec má prisľúbenú opravu príjazdovej cesty do Čerenčian, spevnenie jej kraja a vybudovanie chodníka pre peších s alejou.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Archív obec Čerenčany, Google maps


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross