No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zelenú kométu pozorovali aj v Rimavskej Sobote

30. januára 2023 | |  | 
Foto: Christopher Nagy 

Dočkali sme sa. Kométu, ktorú naposledy videli neandertálci, spozorovali aj v Rimavskej Sobote. K našej planéte sa priblíži na najmenšiu vzdialenosť ešte 2. februára okolo 19-tej hodiny.

"O kométe C/2022 E3 (ZTF) sa v médiách píše ako o neandertálskej kométe, veď naposledy bola vo vnútornej slnečnej sústave v čase, keď tu žili aj neandertálci. Či je to tak, nevedno, nevieme, či bola dostatočne výrazným objektom oblohy a neandertálci asi často zrak k oblohe nedvíhali. Nech je to tak, či onak, toto pomenovanie kométy rezonuje aj vo verejnosti a záujem o jej pozorovanie je značný," vysvetlil Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Článok pokračuje pod reklamou


Počasie nám v posledných týždňoch na jej pozorovanie spočiatku neprialo, napokon sa to ale podarilo. "Hvezdárenská terasa v Rimavskej Sobote je v rekonštrukcii, a tak jediná možnosť bola všetko urobiť na spevnenej ploche pred budovou. Je to miesto, odkiaľ ju už vidieť zvečera. Aj napriek nie práve najvhodnejšej propagácii a spočiatku aj počasiu s veľkým otáznikom nám povinný optimizmus prikazoval ísť do hvezdárne. Očakával som len niekoľkých záujemcov, no vyše päťdesiat pozorovaniachtivých návštevníkov bolo príjemným prekvapením rovnako ako počasie," opísal Rapavý.


K TÉME:

K Zemi sa približuje kométa, najbližšie týždne bude na oblohe viditeľná aj bez ďalekohľadu

16.jan.2023 -

Je možné, že ak bola dostatočne jasná, videli ju už neandertálci.

Ďaľej...

Okrem kométy však zaujal aj Jupiter, Mars či Mesiac, mnohí si ich fotili mobilmi a výsledkami boli podľa jeho slov priam nadšení. "Otázky nemali konca kraja, bola radosť diskutovať napríklad s malým nádejným hvezdárom, ktorý udivoval svojimi vedomosťami."

Animácia pohybu kométu na hviezdnom pozadí. Autor: Christopher Nagy

Pred hvezdárňou boli dostupné dva binokulárne ďalekohľady určené na pozorovanie kométy a dva výkonnejšie na pozorovanie Mesiaca či planét. "Kométu videli všetci, boli spokojní, niektorí si ju triédrami našli po našom navigovaní aj sami. Ej, to bolo veru radosti, keď ju vlastne sami ´objavili´. Pozorovanie bolo oficiálne naplánované od 18-tej len na tri hodiny, no končili sme až po polnoci. Už takmer po pozorovaní, plný dojmov z nadšených ľudí a inšpirujúcej atmosféry, som krátko telefonoval s manželkou Dankou. Musel som sa s ňou o ten dobrý pocit podeliť. Tešila sa, veď hvezdáreň bola dlhé roky jej druhým domovom," dodal Rapavý.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross