No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zrekonštruovaný Náučný chodník Muránsky hrad sa dočkal svojho slávnostného otvorenia

7. januára 2023 | |  | 
Foto: M. Detko

MURÁŇ – Náučný chodník Muránsky hrad sa pred niekoľkými týždňami dočkal svojho slávnostného otvorenia. Rekonštrukcia, ktorú realizovala Správa NP Muránska planina, prebiehala počas jarných a letných mesiacov tohto roku. Zrekonštruovaný chodník tak slúžil návštevníkom už túto letnú turistickú sezónu, no k jeho oficiálnemu otvoreniu pristúpili až začiatkom decembra, pri príležitosti 25. výročia vyhlásenia Národného parku Muránska planina. Informovala o tom Jana Šmídtová zo Správy NP Muránska planina na oficiálnom webe národného parku.

"Ceníme si, že pásku spolu s Jánom Šmídtom – riaditeľom Správy NP Muránska planina, prestrihli aj naši ctení hostia – Juraj Smatana – štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR, Ľubomír Vačok – generálny riaditeľ Environmentálneho fondu a Michal Adamec – riaditeľ sekcie projektov Štátnej ochrany prírody SR," uviedla Šmídtová.

Článok pokračuje pod reklamou


Chodník, ktorý je dlhý 6,5 km, má spolu 17 zastavení a približuje návštevníkom prírodné krásy a zaujímavosti Národného parku Muránska planina, ako aj históriu Muránskeho hradu. "V rámci rekonštrukcie sa vymenili všetky 3 informačné body a 14 informačných panelov. Aktualizovala sa aj obsahová náplň jednotlivých informačných panelov tak, aby bola pre návštevníkov atraktívnejšia a poskytovala aktuálne a z nášho pohľadu najdôležitejšie informácie," vysvetlila Šmídtová.

V areáli Muránskeho hradu a v jeho blízkom okolí pribudlo tiež 35 menších popisných tabuliek, ktoré návštevníkovi približujú, na čo slúžili a ako sa využívali jednotlivé objekty Muránskeho hradu v dávnej minulosti. "Stačí prečítať si informáciu na tabuľke, naplno popustiť uzdu vlastnej predstavivosti a razom sa môže návštevník preniesť o pár storočí späť. Kompletnej rekonštrukcie sa dočkali aj obe vyhliadkové plošiny na hrade, ktoré umožňujú návštevníkom bezpečne a pohodlne obdivovať jedny z najkrajších výhľadov, ktoré sa z Muránskej planiny naskytajú. Opravili sme aj najviac poškodené stupne jednoduchých schodov pod vstupnou bránou Muránskeho hradu."

Turistickú infraštruktúru doplnili aj suchá toaleta osadená neďaleko chaty pod Muránskym hradom, na nádvorí hradu pribudli jednoduché lavičky a na Veľkej lúke obnovili oddychové miesto.

"Okrem Náučného chodníka Muránsky hrad sa nám podarilo z prostriedkov Environmentálneho fondu zrekonštruovať aj ďalšie 2 informačné body – v ústí Hrdzavej doliny a na Zbojskách a 4 informačné panely, ktoré sú situované v Prírodnej rezervácii Tŕstie, v Suchých doloch, pri železničnej stanici v Červenej Skale a panel, ktorý je súčasťou Náučnej lokality Piecky pri Muráni. Veríme, že obnovená turistická infraštruktúra bude nasledujúce roky slúžiť návštevníkom národného parku a vyhne sa neželanej pozornosti vandalov," dodala Šmídtová.

Náučný chodník Muránsky hrad je najstarším náučným chodníkom v NP Muránska planina. Bol vybudovaný v roku 1986. Pôvodne viedol z Veľkej lúky na Muránsky hrad. V rokoch 2000 – 2001 bol predĺžený a prepojil tak obec Muráň s Muránskym hradom a Veľkou lúkou. Po viac ako dvadsiatich rokoch existencie si náučný chodník vyžiadal kompletnú rekonštrukciu, ktorú finančne podporil Environmentálny fond a spolufinancovala Štátna ochrana prírody SR.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross