No active "ca-sidebar-197687" sidebar

LETAVY: Zletavieva sa, stovky návštevníkov po roku opäť pustia uzdy svojej fantázii

Pojem Letavy určite netreba väčšine predstavovať. Ale ak by bol predsa niekto, kto nevie o čo ide, tak Letavy sú medzinárodný letný tábor výtvarníkov, literatúry, fotografie, divadla, filmu, hudby. A keď už všetci vieme o aký tábor ide, tak máme pre vás dobrú správu - zletavieva sa. V poradí 32. ročník tohto tábora sa uskutoční od nedele, 6. augusta, do soboty, 12. augusta, na tradičnom mieste, teda Kokava – Línia. Tento rok bude unikátny s niekoľkými novinkami. Ak ale ešte váhate či pôjdete na Letavy, nečakajte dlho, v niektorých dielňach je už voľných len pár miest.

A v čom bude 32. ročník Letáv unikátny? Ako Rimava.sk informoval zakladateľ a organizátor letného tábora, Marian Lacko, už v prvý deň Letáv počet účastníkov presiahne hranicu 300 ľudí. „To sme ešte nemali od začiatku tábora,“ avizoval Lacko, podľa ktorého niektoré z 15-tich dielní už boli naplnené začiatkom júna. Ako doplnil, týždeň pred začiatkom Letáv ostáva už len pár voľných miest v dielňach, jednou z nich je dielňa Pantomíma. Ako sme už prezradili tento rok návštevníci pustia uzdy svojej fantázii v 15-tich dielňach – Keramika, Umelecké kováčstvo, Bábkarska tvorba, Herecká tvorba, Pantomíma, Stand Up Comedy + Slam Poetry, Animovaný film, Rozhlasová tvroba či Hudobno-textárska tvorba. Ďalšou bude aj Umelecká fotografia, kde tento rok podľa zakladateľa tábora majú pripravený zaujímavý program. Ako priblížil, ich program spoja s módnou prehliadkou s istou firmou, ktorá sa zaoberá revitalizáciou starého oblečenia. Výsledok tejto fotografickej dielne budú šaty, ktoré budú spoločne vyrábať s touto firmou a zároveň sa bude fotiť. Nebude chýbať ani obľúbená dielňa Tanečná tvorba, do ktorej je prihlásených až 30 ľudí, teda je ako povedal organizátor najpreplnenejšiou dielňou na Letavách. V tábore však opäť vzniknú unikáty. Postará sa o to i dielňa Umenie z odpadu, v ktorej účastníci budú vyrábať elektrické gitary z rôzneho odpadu. „Dokonca táto dielňa bude končiť spoločným koncertom,“ poznamenal organizátor.

Medzi takpovediac staro-nové novinky sa radí dielňa Kresba a Maľba. Po uplynulých ročníkoch a jej veľkom záujme účastníkov sa ju rozhodli rozdeliť na dve dielne. „A hoci sú oddelené obidve sa naplnili,“ podotkol Lacko. No zaručene novinkou tohto ročníka bude dielňa Extrémne písanie, kde veľkú úlohu zohrá stres v rôznych formách. „Napríklad účastníci tejto dielne budú písať v tme, na nočnom pochode lesom, kde veľkú úlohu zohrá stres. Je to zaujímavá dielňa,“ ozrejmil Lacko.

Ak sa teda chystáte na Letavy ako účastník, máte sa na čo tešiť. No zaujímavý program Letavy sľubujú aj pre „neumelcov“. Všetky diela, ktoré počas tábora vzniknú si budete môcť pozrieť počas prezentácií. Tá prvá bude v piatok večer, 11. augusta od 20:00 hod. kde sa odprezentujú výtvarné dielne a druhá, na ktorej vás čaká prezentácia všetkých ostatných dielní je naplánovaná na sobotu, 12. augusta od 16:00 hod. až do polnoci. Takže Letavy od 6. do 12. augusta, Kokava - Línia. To je to najpodstatnejšie, čo potrebujete vedieť o medzinárodnom letnom tábore výtvarníkov, literatúry, fotografie, divadla, filmu, hudby. Ostatné by ste mali zažiť, vidieť a počuť na vlastné oči i uši 🙂

Bližšie informácie o Letavách nájdete aj na webstránke tábora alebo na Facebook-u.

Letavy organizuje Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota a Občianske združenie Oxymoron v spolupráci so Základnou umeleckou školou v R. Sobote. S podporou Fondu na podporu umenia.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross