No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zlým hospodárením sa Tornaľa zadĺžila

Poslanci v Tornali nie sú spokojní s hospodárením mesta. Zadĺženosť Tornale presiahla hranicu 30 mil. korún a samospráva musela začať s ozdravným režimom. Do konca roka mesto potrebuje znížiť dlh pod hranicu 17,5 mil. korún. Kritiku za vysoké dlhy poslanci adresujú primátorovi, ktorému znížili plat takmer o polovicu – zo 104 na 54 tis., ako aj viceprimátorovi, ktorého z funkcie odvolali. Obaja dôvody poslancov odmietajú.

Podľa poslanca Ľudovíta Katonu sú za situáciu zodpovední všetci. „Nedávali sme dostatočný pozor na ich robotu a oni bezhlavo míňali peniaze,“ povedal pre Rimava.sk Katona, ktorý tvrdí, že vedeli len o mále investícií zo schváleného 50 mil. úveru, ktoré sa v meste realizovali. Ako poznamenal, dlžobám sa zabrániť dalo. „Vedenie mesta sa nedržalo filozofie miniem koľko mám. Nevedeli koľko majú paňazí a koľko záväzkov,“ vyjadril sa Katona, podľa ktorého dlžoby boli spôsobené novými investíciami. Tie neboli správne zrealizované a navyše nepriniesli ekonomický rast.

Primátor Tornale Ladislav Dubovský neodbodné hospodárenie popiera a tvrdí, že postupovali podľa volebného programu. Podľa jeho slov investície urobiť museli, inak by oklamali ľudí. Ako však Dubovský pre Rimava.sk priznal, v personalistike a v učtovníctve sú značné chyby, kvôli ktorým už odvolal z funkcie prednostu MsÚ. „O miesto prídu od augusta ďalší siedmi zamestnanci,“ podotkol. Dubovský dlh reálne odhaduje na 22 mil. korún a podľa neho mesto je schopné v priebehu 90 dní vyrovnať faktúry na to, aby sa ozdravný režim ukončil.  „Prežili sme oveľa ťažšie obdobie, ako momentálne je,“ povedal Dubovský a zdôraznil, že sa bude musieť radikálne zmeniť situácia v školstve. Primátor avizuje ďalšie znižovanie pedagogických a nepedagogických pracovníkov. Podľa neho sa na politickej scéne prejavujú niektoré umelo vytvorené problémy.

Viceprimátor Gyula Mészáros svoje odvolanie vníma ako atak na primátora a myslí si, že pochybili poslanci. Pripúšťa, že ozdravný režim nie je zlý a financie treba ustrážiť.

Hlavný kontrolór mesta Mikuláš Cmorík odhaduje zadĺženosť mesta až na 33. mil. korún. Tá podľa neho do konca roka musí klesnúť pod hranicu 17,5 mil. „V rámci ozdravného režimu by sme mohli mesačne ušporiť približne 3,8 mil,“ povedal a dodal, že financie by mali čerpať z odpredaja nadbytočného majetku, z úsporných opatrení vo verejnej správe a z vymožených daní. „Každý výdaj, objednávky, jazdy, platby v hotovosti z pokladne idú cez hlavného kontrolóra,“ opísal Cmorík momentálnu situáciu na úrade.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross