No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zo študentov sa stali darcovia. Aj tento rok zažili netradičnú stužkovú na transfúzke

Foto: Penta Hospitals SK a.s.

RIMAVSKÁ SOBOTA – Zo študentov sa stali darcovia. Slogan „V krvi sa zachová tá naša stužková“ prilákal nielen maturantov ale i študentov, ktorí len nedávno dovŕšili osemnásť rokov. Spoločne sa rozhodli myslieť na tých, ktorí vzácnu tekutinu nutne potrebujú. V rimavskosobotskej nemocnici počas 13. a 14. novembra na „transfúzke“ privítali až 42 študentov.

Niektorí študenti stredných škôl z Rimavskej Soboty zažili svoje prvé, či pre niektorých už druhé, darovanie krvi v živote. Z Gymnázia Ivana Kraska v Rim. Sobote sa nazbieralo až 14 darcov.

Ako informovala Bianka Krejčiová, PR špecialistka Penta Hospitals Slovensko a.s., samotný nápad vznikol pred tromi rokmi v čase pandémie.

Článok pokračuje pod reklamou


"Keďže november je obdobie stužkových slávností a osláv Dňa študentstva, v nemocnici sa rozhodli, že chcú pre maturantov pripraviť niečo špeciálne a ich symbolickú stužkovú chcú zachovať aj v krvi a aspoň takto im poďakovať za to, že myslia na ostatných. Tento nápad vznikol v sieti nemocníc Penta Hospitals SK ešte pred tromi rokmi v čase pandémie, keď maturanti nemohli zažiť skutočnú stužkovú. A pre veľký úspech u študentov sa z toho stala každoročná tradícia,“ vysvetlila.

Po registrácii v odbernom centre, vyplnení dotazníka, kontrolnom odbere krvi a konzultácii s lekárom, sa mohli darcovia pripraviť na samotný odber. Darovanie 450 mililitrov krvi ich stálo maximálne desať minút s vedomím, že v spomínanom množstve dokáže táto najvzácnejšia tekutina zachrániť až tri ľudské životy.

Nakoniec sa študenti mohli po krátkom oddychu občerstviť croissantom, ovocím, vodou, čajom či kávou, a za odmenu získali okrem ďalších drobností i skvelý pocit. „Svojím hrdinským činom ukázali, že majú odvahu a chuť pomáhať,“ doplnila Krejčíová.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross