No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZSOLT SIMON: Regionálna samospráva má byť bližšie k občanovi, nie ďaleko od neho

13. novembra 2013 |  | | |

Odmietam viesť diskusiu o tom, aby sa počet samosprávnych krajov znížil z ôsmich na 3+1. Systém členenia na 3+1 sa pozdáva Smeru, s takouto koncentráciou moci nie je možné súhlasiť. Súčasné veľké a nekompaktné územné celky sa za roky svojej existencie ukázali ako nefunkčné. Ich ďalšie spájanie by viedlo k vzniku ešte väčších a menej funkčných celkov. To by problémy krajov a ich občanov nevyriešilo, len by sa skoncentrovala moc.

Ani dnes nemá Banská Bystrica nič spoločné s Rimavskou Sobotou, Revúcou či Lučencom. Ak by sa zaviedol systém 3+1 (východ , stred , západ a Bratislava) kraje, Rimavská Sobota či Revúca by bola v jednom kraji so Žilinou, s ktorou nemajú už vôbec nič spoločné. Takýto systém by ľuďom nepomohol. Len by vytvoril veľké celky, ktoré by pre ich veľkú rôznorodosť a rozličnosť problémov bolo ťažké spravovať. A regionálna samospráva by sa ľuďom vzdialila ešte viac ako je tomu dnes.

Župy majú zmysel, keď sa s nimi vedia stotožniť ľudia, ktorí v nich žijú, a keď riešia skutočné problémy svojich občanov. Ako napríklad nezamestnanosť, regionálny rozvoj, rozvoj ciest a služieb pre občanov (v Banskej Bystrici si ľudia žili a aj žijú lepšie ako v Rimavskej Sobote. Súčasné územné členenie rozdiely nezmiernilo, systém 3+1 by to ešte zhoršil.)

Súhlasím s prehodnotením územného členenia Slovenska, ale nie tak, aby sa regionálna samospráva ľuďom ešte viac vzdialila. Regionálna samospráva má byť bližšie k občanom. Vyzývam preto vládu a politickú stranu Smer, aby si to uvedomila a tak sa k problematike aj postavila.

Zsolt Simon, podpredseda Most-Híd

V máji premiér Robert Fico vyhlásil, že slovenská verejnosť sa s terajším modelom vyšších územných celkov nezžila. Ako ďalej pred pol rokom povedal, "minimálny plán by mal byť tri vyššie územné celky, pretože to je cesta, ktorá bude akceptovaná aj verejnosťou. Musíme hovoriť aj o tom, že štát musí mať v týchto orgánoch zastúpenie". Na májovom Sneme Združenia miest a obcí Slovenska svoju predstavu konkretizoval. Povedal, že Slovensko by malo mať tri silné kraje, pričom Bratislava by bola súčasťou toho západoslovenského. Premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová hovorí, že počet krajov bude predmetom diskusie, ku ktorej chcú prizvať aj ďalších politikov.
(Zdroj: SITA)

Stanovisko podpredsedu Most – Híd a poslanca NR SR  Zsolta Simona redakcia Rimava.sk zverejnila v plnom znení. Uverejnenie vyhlásení politikov neznamená, že sa s nimi redakcia stotožňuje.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross