No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zsolt Simon sa stretol so starostami, spúšťa petíciu za nové členenie Slovenska na 18 žúp

Ing. Zsolt Simon - Rimavská SobotaSúčasné usporiadanie vyšších územných celkov je atypické a neosvedčilo sa, po novom by na Slovensku mohlo vzniknúť 18 žúp. Vyhlásil to poslanec Národnej rady SR a podpredseda Most-Híd Zsolt Simon na dnešnom stretnutí so starostami a primátormi v Rimavskej Sobote, kde zároveň odštartoval petíciu za vypísanie referenda o zmene územnosprávneho členenia SR. Regionálnu samosprávu je treba podľa Simona viac priblížiť občanovi a zabrániť členeniu 3+1 (východ, stred, západ a Bratislava), ktoré by smerovalo k centralizácii moci.

 
Okrem 18 žúp počíta navrhovaný model aj s tým, aby boli spojené voľby do vyšších územných celkov s voľbami do miestnej samosprávy, pričom by v nich bolo totožné funkčné obdobie. Priamo by bol zvolený len predseda župy. Poslancami by sa automaticky stali primátori a starostovia z daného územia, s hlasom zodpovedajúcim počtu zastupovaných obyvateľov. Za túto funkciu by však neboli platení. Kompetencie súčasných okresných úradov by vykonávala župa. "Petícia je postavená na princípe prirodzených regiónov, aby ich bolo 18, aby sme zreformovali vyššie územné celky, aby sme spojili voľby do vyšších územných celkov s miestnou samosprávou do jedných volieb. Je to položené na tom, aby primátori a starostovia boli viac zapojení do diania na území regiónu a aby sme mohli riešiť špecifické problémy regiónov,“ vysvetlil Simon po stretnutí so starostami a primátormi, ktorých sa v priestoroch bývalého župného domu v Rimavskej Sobote zišlo približne sedemdesiat. Väčšina z nich zdvihla ruku na podporu petičnej akcie, niektorí zástupcovia samospráv sa však vyjadrili zdržanlivo. Ako na stretnutí uviedol primátor Tisovca Peter Mináč, členenie by sa malo odvíjať predovšetkým od ekonomiky a kompetencií. Podľa Mináča je skôr treba posilniť samosprávy, podobný názor prezentoval aj starosta Lukovíšť Jozef Mitter.

Ing. Zsolt Simon Rimavska SobotaPodľa Simona sa dnes začne so zbieraním 350 tisíc podpisov . „Verím tomu, že do konca roka to bude,“ uviedol. Ako doplnil, Národná rada potom môže rozhodnúť, či bude zákonom reflektovať na vôľu občanov. Druhou možnosťou je podľa Simona vypísanie referenda, ktoré by mohlo byť spojené s voľbami do miestnej samosprávy v závere roka. „Aby sme šetrili peniaze,“ podotkol Simon.

Podľa navrhovaného modelu by sídlo Gemerskej župy malo byť práve v Rimavskej Sobote. Zároveň by vznikla aj Bratislavská župa so sídlom v Bratislave, Zvolenská so sídlom v Banskej Bystrici, Novohradská so sídlom v Lučenci a ďalšie.

Účasť starostov na dnešnom stretnutí Simona príjemne prekvapila. "To, že nie každý sa stotožní s názorom, ktorý sme tu prezentovali, aj to si vysoko cením. K tomu, aby sme mali korektný vzťah a vedeli riešiť veci, je treba aj opačný názor. Chápem aj tých, ktorí sa vyjadrili politicky," povedal . "No položme si jednoduchú otázku, čo dokáže v Rimavskej Sobote a Gemeri pohnúť so životnou úrovňou, keď nie niečo také, ako je v tejto petícii, že urobme menšiu župu, ktorá bude mať sídlo tu a tu si ľudia zadefinujú, čo budú chcieť od vlády?," dodal.

Zdroj: Rimava.sk

[nggallery id=1286]


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross