No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZUZANA HOMOLOVÁ: Príroda nám dáva na všetko odpoveď

perex-zuzanaVideli ste už kýchajúceho Indiána? Poznáte liečivú rastlinu aróniu, echinaceu alebo leuzeu? Ak nie, stačí ak zájdete do prírody, kde na tieto a iné liečivé rastliny môžete naraziť. To, aké majú účinky na ľudský organizmus, na čo všetko sa dajú použiť povedala pre Rimava.sk Zuzana Homolová z Levoče, ktorá na tohtoročnej Klenovskej rontouke prezentovala svoju profesiu bylinkárky ako aj spôsob svojho života.

„Ja som už tretia generácia bylinkárov v našej rodine,“ začala rozprávať Zuzana a pokračuje: „moja babka bola bylinkárka, potom môj otec a teraz ja“. Ako ďalej uviedla, dôvodom prečo sa rozhodla ísť v šľapajách svojich predkov bol jednoduchý a prostý. „Chcem žiť tak, ako žili moji predkovia,“ ozrejmila bylinkárka. A to, že sa naozaj vydala týmto smerom vo svojom živote svedčí aj jej bydlisko, farma Odorica pri Levoči. „Odorica je vlastne bývalý majer grófa Csákyho zo Spišského Hrhova, ktorý si koncom 18. storočia urobil takú usadlosť na poľnohospodársku výrobu. Po prvej svetovej vojne daroval štátu sto hektárov. Prisťahovalo sa tam sedem rodín, to znamená sedem manželských párov a jeden z nich boli moji starí rodičia. A momentálne z tých 14 ľudí nás je 150,“ opísala.

Na farme o ploche 1,5 hektára pestujú podľa Zuzany rôzne liečivé rastliny, ktoré potom spracúvajú na bylinné kvapky či liečivé čaje. Samozrejme, každému napadne, že len z byliniek sa žiť nedá. Okrem ich pestovania chovajú aj rôzne domáce zvieratá. A ako hovorí Zuzana, na farmu si kupujú už len soľ. „Všetko ostatné si vieme dorobiť či vypestovať. Od mäsa, mlieka, ovocia i zeleniny,“ doplnila.

Návštevníci Klenovskej rontouky mohli pri ich stánku vidieť, niečo sa dozvedieť o liečivých rastlinách, ale aj ochutnať jednu podľa Zuzany vitamínovú bombu, aróniu. „Máme aj kapucínku, ktorá je najsilnejším prírodným antibiotikom. V súčasnosti, keď nezaberajú kombinácie rôznych antibiotík, tak tá kapucínka vždy zaberie. Pestujeme aj, snáď najznámejšiu rastlinu, echinaceu, ktorá je protivírová rastlina. Je to rastlina Indiánov a ja to aj hovorím, že kýchajúceho Indiána sme nevideli v žiadnom filme,“ povedala s úsmevom a dodala, že echinacea dostatočne zvyšuje imunitu ľudského organizmu.

Dokážu bylinky vyliečiť zdravotné problémy?

V otázke, či bylinkami je možné aj vyliečiť rôzne zdravotné problémy má Zuzana jasno. Ako avizovala liečivé rastliny sa preto volajú liečivé lebo liečia. „Akurát súčasná doba tvrdí, že liečia len lieky a rastliny len pomáhajú, ale nie je to pravda. Oni naozaj liečia a aj potraviny by mali byť naším liekom,“ avizuje bylinkárka, podľa ktorej niekedy z jedálnička stačí vysadiť dva jedy, cukor a soľ, aby človek bol zdravý. Ako podotkla s rastlinami si vieme vo všetkom pomôcť, príroda má vždy odpoveď, len sa treba vedieť opýtať. Podľa jej slov keď vieme zadať správnu otázku, aký zdravotný problém chceme riešiť a keď sa nám tá odpoveď dostane, tak by sme ju mali rešpektovať.
„Pýtal sa ma jeden pán, že čo má robiť keď má Dnu, či máme na to nejakú bylinku. Povedala som mu, že treba len dodržiavať diétu, no nad tým iba mávol rukou,“ opísala jednu z príhod a doplnila, že v niektorých prípadoch stačí obmedziť určité potraviny a človek sa môže vyliečiť.

Existuje elixír života?

Zuzana sa spoločne aj so svojou rodinou venujú pestovaniu rastlín, ktoré sa nazývajú rastlinné adaptogény, ktoré adaptujú organizmus proti nepriaznivým súčasným vplyvom ako je spôsob života, strava, stres a podobne. Medzi takéto rastliny patrí echinacea či leuzea. „Alebo všehojovec, už len z toho názvu všeho. Je to taký adaptogén, z ktorého sa človek okamžite cíti dobre. Všehojovec vyčistí krv. Je toho veľa a zase poviem, že tá príroda má odpoveď,“ priblížila a dodala, že práve tieto rastlinné adaptogény nám dávajú odpoveď na otázku, či existuje elixír života.

A čo Zuzana odporúča do každej záhrady? „Aróniu, je to krásny krík. Vysádza sa aj ako okrasný ker na sídliskách a ľudia vôbec nevedia, čo to je a pritom keby to jedli, tak dostanú do seba všetky vitamíny, ktoré potrebujú. Upraví sa im tlak, zlepší sa im videnie, nerobia sa im kŕčové žily a celkovo sa človek cíti dobre. Takže arónia čierna do každej záhrady,“ prezradila Zuzana a dodala na záver, že na svojej farme rada privíta každého, kto by si chcel vyskúšať ich spôsob života.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross