No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zver pri cestách, vodiči by v rizikových oblastiach mali zvýšiť pozornosť

27. decembra 2017 | |  | 

Počas zimného obdobia sa divá voľne žijúca zver často zdržiava pri cestných komunikáciách. Zrážka s takýmto zvieraťom máva častokrát aj fatálne následky. Počas roku 2017 polícia eviduje približne 75 udalostí, kde išlo o zrážku auta s divou zverou. Tá sa často zdržuje pri cestách najmä v zimnom období, pretože majú nedostatok látok, ktoré im v tele chýbajú. Napríklad sodík, draslík a jód, ktoré sa voľne v prírode nevyskytujú a ak áno, tak len veľmi zriedka a v minimálnom množstve. Ako ďalej informoval Rimava.sk predseda Obvodnej poľovníckej komory Rimavská Sobota Vojtech Kovalčík, cestné komunikácie sú vo väčšine prípadov chemicky ošetrované. Všetky tieto chemické látky obsahujú soľ. Pri odhŕňaní a topení snehu z cesty sa soľ dostáva na krajnice a do priekop, čo týmto láka zver k cestám.
Ak vodič spozoruje srnčiu alebo jeleniu zver pri krajnici, mal by v prvom rade spomaliť, sledovať okraj cesty a držať sa pri strede vozovky. „V prípade, že jazdí v noci, mal by prepnúť diaľkové svetlá na tlmené. Zver môže zmena svetla odplašiť, prípadne jej zlepšiť výhľad, keďže nie je tak oslnená. Ak ide o väčší kus zveri, alebo viac kusov, mal by vodič zastať a nechať zver prejsť,“ upresnil Kovalčík.

Pri zrážke s menšou zverou podľa Kovalčíka nehrozí priamy kontakt s posádkou, len poškodenie prednej spodnej časti vozidla. Pri vysokej zveri je však nebezpečenstvo väčšie. Pri zrážke napríklad s jeleňom hrozí, že vyletí na prednú kapotu a následne sa cez čelné sklo dostane až do kabíny, kde môže vážne zraniť celú posádku vozidla. V prípade, že sa kolízii najmä s vysokou zverou už nedá vyhnúť, posádka by mala zachovať duchaprítomnosť a skloniť sa. V prípade, že by zver vletela do kabíny, sú tak väčšie šance eliminovať zranenia.

Úseky so zvýšeným výskytom divej zvery sú označené dopravnými značkami. Vodiči by mali zvýšiť pozornosť v takýchto úsekoch, aby sa vyhli akémukoľvek kontaktu so zverou.

V prípade, že vodič zrazí lesnú zver alebo nájde takéto zviera uhynuté, je potrebné nahlásiť to polícii. „Tá kontaktuje zástupcu užívateľa príslušného poľovníckeho revíru, kde došlo k zrazeniu zvieraťa, pretože len ten má právo manipulovať s uhynutou zverou,“ povedal Kovalčík.

Podľa predsedu Obvodnej poľovníckej komory zver, sa na okrajoch ciest zdržiava najmä vo večerných a nočných hodinách. Na plašenie zveri sa využívajú rôzne druhy svetelných plašičov – odraziek, ktoré sú umiestňované tak, aby pri prichádzaní osvetleného auta sa svetlo odrážalo smerom do poľa, respektíve do lesa a tým plašilo zver. Na odrádzanie zveri, aby sa nezdržiavala blízko ciest, sa tiež využívajú takzvané repelenty - chemické látky, ktoré sa aplikujú na zvodidlá alebo smerové stĺpiky na okraji cesty a svojim pachom odpudzujú zver zo svojej blízkosti.

Zver využíva po stáročia migračné trasy za potravou, na zimné a letné stanovištia alebo na rujoviská. Človek svojou činnosťou, najmä budovaním ciest, železníc a podobne, tieto trasy predelil. Zver sa snaží tieto prekážky prekonávať a dochádza ku kolíziám. Na frekventovaných cestných komunikáciách by mali byť na miestach migrácií budované biokoridory (nadchody, či podchody), aby bol umožnený bezpečný prechod zveri. Bohužiaľ, zatiaľ sa s nimi stretávame len na diaľniciach.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross