No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zvýšenie stravného v školách by malo zlepšiť kvalitu jedál

Výška stravného v školách a školských zariadeniach bude o čosi vyššia. Rozhodli o tom rimavskosobotskí poslanci na svojom pokračujúcom rokovaní z minulého týždňa. Výsledkom by mala byť kvalitnejšia strava na tanieroch stravníkov, pričom dôvodom na navýšenie boli aj rastúce ceny potravín. Zmena sa dotkla aj režijných nákladov, z pôvodných 10 centov na deň bude ich nová suma platená paušálne, a to vo výške 2 euro na mesiac.

Navýšenie stravného ako aj zmena sumy režijných nákladov sa týka škôl a školských zariadení v pôsobnosti samosprávy. Ako na rokovaní povedal viceprimátor Ladislav Rigó, navýšenie stravnej jednotky podrobne prebral so všetkými riaditeľmi škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je mesto. „Ubezpečili ma, že navýšenie nebude mať dopad na pokles stravníkov. Myslím si, že každý rodič bude rád, keď dieťa dostane kvalitnejšiu stravu,“ poznamenal. Ako doplnil, ak táto nová výška stravného nebude postačovať, tak ju môžu v budúcnosti ešte navýšiť.

„Súhlasím s tým čo povedal Rigó. Fakt je ale taký, že tie ceny základných potravín aj odporúčania, ktoré majú školské jedálne pre potraviny sú síce pekné, ale všetci vieme, že kvalitnejšie potraviny sú aj drahšie a cena to nezohľadňuje,“ povedal poslanec Ivan Hazucha. Podľa jeho slov sa s vysokou pravdepodobnosťou tomu navýšeniu nevyhnú, keďže v celkovej sume stravného sú zahrnuté aj režijné náklady. „Tie by mali ísť na iné veci, možno na vyššiu kultúru stravovania alebo na nákup riadov a podobne. Ale keďže financií je nedostatok, tak je potreba to pokryť ako je to možné. Stále keď sa pozrieme na tie sumy, tak urobiť kvalitnú stravnú jednotku je možno až nemožná úloha,“ podotkol.

Rovnako ani väčšina poslancov nebola proti navýšeniu. Odzrkadlilo sa to aj pri jednomyseľnom hlasovaní, za tento návrh bolo 18 poslancov. Po novom si tak stravníci od 2-6 rokov v materských školách zaplatia viac o 0,08 eur na deň na stravu. O rovnakú čiastku, ale na jedno hlavné jedlo na deň si priplatia aj stravníci od 6-11 rokov v základných školách. V oboch prípadoch sa tak stravné celkovo navýši o 1,68 eur mesačne. V prípade stravníkov od 11-15 rokov na základných školách ako i pre dospelých a fyzické osoby bude stravné vyššie o 0,07 eur na jedno hlavné jedlo na deň, čo predstavuje nárast stravného o 1,47 eur mesačne.

V prípade režijných nákladov bude rovnako zmena. Doteraz predstavovali sumu 0,10 eur na deň. V praxi to vyzeralo tak, že ak stravník vynechal napríklad päť obedov, na konci mesiaca mu bolo vrátených 50 centov. Po novom budú režijné náklady platené paušálne v sume 2 euro na mesiac. Túto sumu v plnej výške stravník zaplatí aj pri odobratí jedného obedu za mesiac. Ak ale za daný mesiac neodoberie ani jeden obed, suma 2 eurá za režijné náklady mu bude vrátená v plnej výške.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross