No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zvyšovaniu poplatkov za smeti sa nevyhli ani v Poltári

Fotografia je ilustračná.

POLTÁR – Zvyšovaniu daní a poplatkov za komunálny odpad sa nevyhli ani v Poltári. Na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva o tom rokovali poslanci. Od nového roka teda Poltárčania nebudú za smeti platiť 29 eur na osobu, ale po novom to bude 38 eur na osobu.

"Pomer výnosu podielových daní je vo veľkom škrte, čiže museli sme zareagovať nejakým spôsobom na to. V rámci miest sme na chvoste navyšovania a činí nám to nejakých 21 percent na nehnuteľnostiach, s tým, že tie zľavy, ktoré boli predtým pre rizikové skupiny, ostávajú nezmenené. Dôležité je, že nedvíhame markantne,“ upresnil na stretnutí primátor mesta Peter Sitor.

Článok pokračuje pod reklamou


Ďalej uviedol, že skládka poplatky navyšovala o 30 percent a mesto musí reflektovať na tieto skutočnosti. "Čiže nedvíhame preto, aby sme mali prospech, ale aby sme vyrovnali navyšovanie. Mali sme aj kedysi z Environmentálneho fondu okolo 55-tisíc eur a tento rok je to zatiaľ, čo sme dostali, 15-tisíc eur. Je to tak z prostého dôvodu, čím viac separujeme, tak tým menej uskladníme a máme aj nápor na ekológiu menší. A čo je ďalšia podstatná vec, máme tu vývoz kuchynského odpadu, čo nám činí okolo 55-tisíc až 60-tisíc eur ročne. Je to ďalšia položka, s ktorou musíme ako samospráva počítať," doplnil.

Mesto ani napriek navyšovaniu poplatkov výdavky nedorovná na nulovú hranicu. Ak by tak chcelo urobiť, navýšenie by muselo byť ešte väčšie a prekročilo by hranicu 40 eur.

"Buďme radi za to, že máme skládku, pretože keby nám odpad vyvážal napríklad taký Brantner, tak je to oveľa drahšie," dodal primátor. Zľavy sa budú aj naďalej týkať dôchodcov, ťažko zdravotne postihnutých osôb či občanov v hmotnej núdzi.

Mesto ale zníži dane z nehnuteľností o 15 percent osobám ťažko zdravotne postihnutým, ktorí bývajú v rodinných domoch, vlastnia ich a majú v nich trvalý pobyt, dôchodcom nad 65 rokov a aj osobám v hmotnej núdzi.

Zdroj: Reprofoto FB Mestský úrad Poltár

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross