No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Káva: spoločensky akceptovaná droga alebo zázračný elixír?

6. februára 2022 |  | 
Zdroj obrázka: Viktoriia Photographer/Shutterstock.com

Káva je nealkoholický nápoj, ktorý patrí medzi najpopulárnejšie na svete. Jej popularita súvisí predovšetkým s jej zložkou – kofeínom – ktorý je prirodzeným stimulantom nášho organizmu. Vďaka jeho stimulujúcim účinkom prejdú dlhé dni rýchlejšie a náročné činnosti sa zdajú ľahšie.

Kávu si vieme vychutnať v rôznej kvalite a tiež aj rôznymi spôsobmi prípravy. Ako si vybrať kvalitnú kávu a vedieť ju dobre pripraviť? Aké zdravotné účinky má káva?

Kvalitná káva má mnohé zdravotné benefity

Káva sa dnes dá kúpiť všade – ponúkajú ju špecializované predajne aj všeobecné kamenné, či internetové predajne. Široký výber nájdete napríklad aj na Alza. Výber kvalitnej kávy je ale celkom náročnou disciplínou a navyše je potrebné vyberať aj priamo podľa toho, akým spôsobom chcete kávu pripravovať.

Niektoré odrody sú vhodnejšie pre prípravu v kávovaroch, iné sú vhodné aj do frenchpressov. Dôležité, ale je, že najlepšie urobíte ak si kúpite kávové zrná, alebo čerstvo pomletú kávu.

Vôňa čerstvo pomletej kávy je pre nás nesmierne príjemná. Okrem príjemnej vône však môže mať kvalitná káva aj mnohé ďalšie pozitíva. Káva napríklad obsahuje antioxidanty, ktoré majú vplyv napríklad na odstránenie malých vrások.

Majú vďaka tomu omladzujúci efekt. Niektoré štúdie tiež potvrdzujú, že pitie kávy môže znížiť riziko prepuknutia Alzheimerovej choroby, či Parkinsonovej choroby. Rovnako sa jej pripisuje napríklad aj zníženie rizika vzniku rakoviny rôznych druhov.

Ktorá forma prípravy kávy je najlepšia?

Medzi najhoršie formy prípravy kávy čo sa týka zdravotného hľadiska patrí klasický turek v skle. Omnoho lepšie sú kávy, ktoré prechádzajú cez rôzny formy filtrácie – či už ide o frenchpress alebo filtrované kávy.

Medzi kvalitnú formu prípravy patrí aj použitie kvalitného automatického kávovara, či moka kávovaru. Samozrejme je vždy potrebné si vyberať konkrétny typ kávy, pre konkrétnu formu prípravy.

Môže byť káva škodlivá?

Káva ako aj každá iná potravina môže byť škodlivá, pokiaľ ju užívame v nadmernom množstve. Za odporúčanú maximálnu dennú dávku kofeínu sa považuje množstvo medzi 150 až 300 mg, čiže približne 5 až 6 káv z odrody arabica.

Pri prekročení tejto hranice, najmä z dlhodobého hľadiska si môžete spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti. Kvalitná káva v malom množstve je však akceptovateľná a dokonca môže mať výrazné pozitívne účinky na váš život.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross