No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kde kúpiť lacnú letenku?

5. decembra 2022 |  | 
Zdroj foto: ungvar/shutterstock.com

U väčšiny ciest je najdrahšia práve letenka. Aj keď ceny za transatlantické lety v posledných rokoch klesli, stále môžu značne zaťažiť váš cestovný rozpočet, najmä pokiaľ nenakupujete rozumne. Či už ste sólo cestovateľ s malým rozpočtom alebo rodina, ktorá sa chystá na dovolenku v zahraničí, nájdenie lacnej letenky môže byť to, čo vám spríjemní alebo prekazí vašu cestu. Ak je totiž váš let príliš drahý, pravdepodobne budete cestu odkladať. Kde teda kúpiť lacné letenky?

Hľadajte vaše letenky múdro

Pokiaľ túžite po lacných letenkách kamkoľvek vo svete, cieľom je vyhľadávať ich múdro. Na webových stránkach samotných leteckých spoločností pravdepodobne nenájdete tie najlepšie ponuky. Riešením tak môže byť vyhľadávač leteniek alebo sprostredkovateľ, avšak pozor – nie hocijaký! Vaše letenky by ste mali nakupovať iba v takých vyhľadávačoch, ktoré máte overené, a ktorým dôverujete. Vždy si pred platením prečítajte všetky zmluvné podmienky, i text písaný malým písmom. V opačnom prípade môžete pomerne jednoducho prísť o peniaze a keď sa s vašim letom čokoľvek stane, zostanete na holičkách.

Jedným z overených vyhľadávačov na našom trhu, ktorým rozhodne dôverovať môžete, je napríklad https://www.esky.sk/. Ide o internetový vyhľadávač leteniek, ktorý na trhu pôsobí už viac ako 18 rokov. Na jedinom mieste vďaka nemu nájdete všetky letecké spoločnosti a kalendár, čo vám umožní rýchlo a flexibilne vyhľadávať destinácie a porovnávať ceny s meniacim sa dátumom odletu. Celý proces hľadania leteniek je jednoduchý, a ešte viac ho zjednodušuje ich vlastná mobilná aplikácia, vďaka ktorej dokážete bezproblémovo spravovať vaše rezervácie, požiadať o pomoc zákaznícky servis, alebo rezerváciu stornovať. Za zmienku stojí aj flexibilný spôsob platby – môžete využiť platbu na splátky alebo si platenie odložiť na neskôr!

Za pomoci tohto portálu eSky.sk tiež ušetríte naozaj veľké množstvo času nielen pri hľadaní leteniek, ale aj pri samotnom cestovaní. Portál totiž pri vyhľadávaní leteniek (https://www.esky.sk/letenky) kombinuje lety rôznych leteckých spoločností v jedinej rezervácií, takže sa snaží časovo optimalizovať vašu cestu. Ide o bezpečný a spoľahlivý vyhľadávač, ktorý vám okrem iného pomôže tiež rezervovať si hotel, prenajať auto, rezervovať vstupenky, či uzatvoriť cestovné poistenie.

Zdroj foto: Asada Nami/shutterstock.com

Ignorujte mýty

Teraz, keď už viete, kde letenky hľadať a nakupovať, je potrebné tiež vyvrátiť niekoľko mýtov, ktoré sa často s hľadaním lacných leteniek spájajú. Letecké spoločnosti pridávajú každý deň tisíce úžasných ponúk – od omylom zverejnených taríf, cez špeciálne akcie, až po znižovanie cien, aby mohli konkurovať inej leteckej spoločnosti. Lacné letenky sú tam vonku a môžu urobiť váš vysnívaný výlet realitou – ak viete, kde a ako hľadať.

Jedinou istotou je ale v tomto prípade nakupovať cez spomínané vyhľadávače leteniek. Mali by ste totiž vedieť, že neexistuje žiadna magická formulka ani tajný trik, ktoré by vám pomohli cenu letenky umelo znížiť. Na internete existuje veľa mýtov o tom, ako nájsť lacné letenky – ich jediný problém je, že buď nefungujú vôbec, alebo sa ich fungovanie prakticky nedá dokázať.

Dnes už napríklad rozhodne nie je lacnejšie kúpiť si letenky v utorok (alebo v iný konkrétny deň) ani neexistuje žiadny dôkaz, že vyhľadávanie leteniek v móde inkognito vedie k nižším cenám. Neexistuje tiež žiadny presný dátum alebo konkrétne časové obdobie, v ktorom si môžete lacnejšie rezervovať letenku, a dokonca ani nemôžete predpovedať vývoj cien leteckých spoločností. Letecké spoločnosti používajú pokročilé počítačové a cenové algoritmy na určovanie cien a uskutočňovanie predaja na základe ročného obdobia, dopytu cestujúcich, počasia, hlavných udalostí/festivalov, času dňa, cien konkurentov, cien pohonných hmôt a mnohých ďalších faktorov. Tieto takzvané „triky“ už dnes nefungujú. Systém je príliš inteligentný. Ak chcete mať istotu najlepšej ceny, bude flexibilní ohľadom dátumov odletov, destinácie, a vyhľadávajte rozumne – to je jediné, čo dnes ešte zaručene funguje.

Zdroj foto: Kaspars Grinvalds/shutterstock.com

Lietajte nízkonákladovo

Pred rokmi, ak ste chceli lietať medzi kontinentmi, väčšinou ste museli využiť jednu z tradičných drahých leteckých spoločností. Dnes už to neplatí a väčšinu cesty okolo sveta môžete prejsť aj lacnou leteckou spoločnosťou. Iste, nemusí to byť také pohodlné a možno budete musieť zaplatiť za niektoré služby, ako sú odbavená batožina a jedlo. Pokiaľ ste ale mladí a ničoho sa nebojíte, tento spôsob cestovania prinesie svet až k vašim dverám bez toho, aby ste museli zaplatiť tisíce eur. Lacné letecké spoločnosti obsluhujú najmä krátke a stredné trasy. Využite preto šikovné vyhľadávače a naplánujte si vašu nízkorozpočtovú cestu do detailu a za zlomok ceny!


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross