No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poradíme, ako si vybrať eliptický trenažér - orbitrek

24. októbra 2019 |  | 

Eliptické trenažéry sú ideálnym cvičebným zariadením, pretože sú šetrné ku kĺbom, majú malý dopad a sú výzvou pre hornú aj dolnú časť tela na dosiahnutie maximálneho množstva spálených kalórií. Na rozdiel od tradičných bežiacich pásov používajú eliptické trenažéry tlmené pedále a pohonný systém, ktorý vytvára hladký kruhový pohyb podobný chôdzi alebo joggingu. Na rozdiel od chôdze alebo joggingu však nikdy nepúšťate pedále a kĺby sú vždy podporované. Okrem toho, eliptický trenažér - orbitrek, robí cvičenie aj zábavným, preto niet divu, že je to populárna voľba pre vybavenie domácej posilňovne.

Kúpa domáceho eliptického trenažéra môže byť mätúca, pretože existuje veľa možností. Nie je jednoduché vybrať si, porozumieť rozdielom medzi rôznymi modelmi, vedieť, čo je hmotnosť zotrvačníka, či je 50 cm dĺžka kroku dobrá alebo, ktorý trenažér ponúka najlepšiu hodnotu za svoju cenu

Objavte s nami najdôležitejšie nákupné kritériá a pri výbere postupujte podľa našich tipov. Vyhnete sa tak zakúpeniu stroja, ktorý nie je komfortný, je nestabilný a po druhom použití vŕzga.

1. Rozpočet

Pre mnohých z nás je cena najrozhodujúcejším faktorom pri kúpe akéhokoľvek vybavenia domácej posilňovne. Kvalita má svoju cenu a ceny eliptických bicyklov vo všeobecnosti zodpovedajú ich kvalite. Žiaľ nie je prekvapujúce: lacný orbitrek nebude mať najlepšie vlastnosti! Eliptický trenažér pod 200 € bude mať ľahký zotrvačník, nebude ponúkať rovnaké pohodlie pri šliapaní alebo rovnakú úroveň odporu ako drahší stroj  a začne vydávať hluk po niekoľkých sedeniach (niekedy aj skôr). Ak chcete kvalitný, tichý a robustný eliptický trenažér, na ktorom chcete cvičiť aspoň raz týždenne, alebo ho chcete používať v rámci vášho HIIT tréningu, mali by ste investovať o niečo viac, pretože budete potrebovať niečo odolné, čo sa vám a vašim cieľom dokáže postaviť. Za eliptický trenažér teda môžete minúť kdekoľvek od cca 130 do 1000 + eur.

Preskúmajte funkcie, ktoré odlišujú tri úrovne trenažérov (základné, štandardné / domáce použitie alebo elitu), aby ste vedeli, na ktoré cenové rozpätie sa máte zamerať. Napríklad, ak hľadáte kompaktný orbitrek na osobné každodenné použitie a nezaujímajú vás zbytočné pridané detaily, alebo pokročilé prispôsobiteľné funkcie, zvážte základné modely. K takýmto patrí napríklad model českej značky inSPORTline Air. Ak ste si však stanovili pokročilé ciele v oblasti fitness a sú pre vás dôležité programy na monitorovanie srdcovej frekvencie alebo  pokročilejšia konzola, začnite hľadať medzi modelmi, ktoré sa hýbu v cca 400 eurovej hladine a vyššie. Modely inSportline Atlanta, alebo HouseFit MOTIO 70 vaše očakávania rozhodne nesklamú.

Pointou je, neplatiť viac, ak chcete menej, takže poznajte svoje ciele a zostaňte v rámci cenovej hladiny, ktorá spĺňa vaše potreby na dosiahnutie týchto cieľov. Ak si nemôžete okamžite dovoliť zariadenie, ktoré vyhovuje vašim potrebám, môže stáť za to, našetriť si na takýto stroj.

2. Hmotnosť zotrvačníka

Hmotnosť zotrvačníka je jedným z hlavných kritérií, na ktoré by ste sa pri nákupe eliptického trenažéra mali dôkladne zamerať, pretože to má vplyv na kvalitu, pohodlie a plynulosť "pedálovania". Príliš ľahký zotrvačník od 7 do 10 kg môže spôsobiť nepríjemné "trhané" šliapanie.

Hmotnosť zotrvačníka určuje odpor eliptického kolesa voči zmene rýchlosti alebo zrýchleniu. Inými slovami, čím vyššia je hmotnosť zotrvačníka, tým s väčším odporom sa stretnete pri zrýchľovaní, preto budete musieť vyvinúť väčšie úsilie pri šliapaní na dosiahnutie určitej rýchlosti (nebudete okamžite dosahovať svoju maximálnu rýchlosť).

V podstate s orbitrekom s veľmi ľahkým kolesom okamžite dosiahnete želanú rýchlosť, (veľmi malý odpor proti akcelerácii) a  trenažér sa zastaví okamžite, keď prestanete šliapať (malý alebo žiadny odpor proti spomaleniu). Eliptický trenažér s ťažším kolesom preto ponúka väčšiu plynulosť pri šliapaní, väčšie pohodlie a lepší pocit (pred dosiahnutím určitej rýchlosti je potrebné vynaložiť určité úsilie).

Tu je porovnávacia tabuľka eliptických trenažérov podľa hmotnosti zotrvačníka:

Hmotnosť kolesa Použitie Príklad modelu eliptického trenažéra
21 kg a viac profesionálne použitie (2-3 krát denne) Tunturi Performance C 55 F
11 - 21 kg časté použitie HouseFit MOTIO 70
7 - 10 kg príležitostné použitie inSPORTline Caracas

3. Dĺžka kroku

Dĺžka kroku je tiež jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere eliptického trenažéra, pretože určuje amplitúdu pohybu nôh a následne pohodlie pri šliapaní. Cieľom nie je dosiahnuť čo najväčší možný krok, ale mať dostatočný krok na to, aby pohyb nôh nebol príliš obmedzený. Všeobecne sa odporúča dĺžka kroku 40 cm. Nižšie sa môžete cítiť obmedzene vo svojich pohyboch, váš krok bude menej eliptický a váš krok bude bližšie k tomu na stacionárnom bicykli alebo stepperi. Keď je krok dosť dlhý, môžete si pri každom pohybe skutočne úplne natiahnuť nohy .

Dĺžka kroku je viac alebo menej závislá od veľkosti alebo dĺžky eliptického stroja. Menší eliptický trenažér bude mať kratšiu dĺžku kroku. Orbitreky, ktoré sú menšie ako 130 - 135 cm, majú zvyčajne dĺžku kroku 30 cm alebo menej. Nevyberajte si menší stroj za každú cenu, aby zaberalo menej miesta, pretože pravdepodobne bude mať kratšiu dĺžku kroku.

4. Mechanický alebo magnetický odpor?

U modelov s mechanickým odporom sa zvyšuje obtiažnosť pri šliapaní otáčaním kolesa, zatiaľ čo magnetický odpor môžete priamo upravovať z konzoly eliptického trenažéra. Posledne menovaný sa označuje aj ako motorový brzdový systém.  Magnetický odpor ponúka omnoho väčšie pohodlie a umožňuje vám vykonávať kardio cvičenia s automatickou zmenou úrovne odporu.

5. Maximálna nosnosť

Hmotnosť eliptického trenažéra a maximálna podporovaná hmotnosť používateľa idú ruka v ruke: veľmi ľahký orbitrek bude podporovať menšiu hmotnosť ako ťažší stroj. Stredné a špičkové eliptické trenažéry ponúkajú maximálnu nosnosť 130 - 150 kg, zatiaľ čo eliptické trenažéry vstupnej úrovne iba 90 - 100 kg.

Tip: Ak ste na hranici maximálnej podporovanej hmotnosti používateľa, je lepšie kúpiť trenažér vyššej kategórie, ktorého maximálna nosnosť je vyššia ako vaša vlastná hmotnosť.

6. Konzola: s Bluetooth alebo bez?

Stále viac eliptických bicyklov ponúka pripojenie Bluetooth, ktoré vám umožní bezdrôtové pripojenie telefónu alebo tabletu k eliptickému trenažéru. To vám umožní  použiť ich ako dotykovú konzolu. Rýchlosť šliapania môžete vidieť priamo na vašom smartfóne alebo tablete a ovládať obtiažnosť pri šliapaní alebo odpor orbitreku na vašom smartfóne! Mobilné aplikácie, vám umožňujú sledovať kardio tréning a HIIT, prispôsobovať cvičebné postupy a sledovať svoje štatistiky, napríklad počet spálených kalórií. Bluetooth spojenie je plus, vďaka ktorému je tréning interaktívnejší.

7. Dizajn a kvalita

Dizajn znamená nielen „priemyselnú“ koncepciu stroja, ale aj jeho estetický aspekt. Pred zakúpením eliptického trenažéru si dôkladne pozrite, či sa skladá z kovových častí (odolnejších) alebo plastových. Lacné eliptické bicykle majú plastové časti, ktoré sú menej pevné ako špičkové stroje, čo vo veľkej miere vysvetľuje rozdiel v cene.

A nakoniec, zvoľte si eliptický trenažér, ktorý sa vám páči, pretože koniec koncov bude stáť vo vašej obývacej izbe alebo v spálni!

Reklamný článok


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross