No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Praktické rady pre všetkých milovníkov turistiky

15. apríla 2021 | |  | 

Turistika patrí medzi obľúbené pohybové športové aktivity. Obzvlášť v tejto pandemickej dobe, kedy nemáme možnosť venovať sa obľúbeným športovým aktivitám najmä v interiéroch, je turistika jednou z možností, ako sa hýbať a urobiť niečo pre svoje telo.

Ak patríte k milovníkom turistiky, tieto praktické rady určite oceníte.

Vypočítanie si v predstihu čas turistiky

Ak plánujete ísť na turistiku, skôr, ako si vyberiete konkrétnu trasu, zistite si, koľko trvá daná turistika. Sú celodenné, či poldňové vysokohorské turistiky, preto je dobré vedieť, či trasa, ktorú ste si vybrali, je na celý deň, alebo len na pol dňa. Ak nemáte dostatočný tréning, kondíciu, uprednostňujte skôr poldňové turistiky v miernejšom teréne. Ak máte tréning a trúfate si na viac, odporúčame vám aj celodenné vysokohorské turistiky.

Vždy si ale predtým, ako vyrazíte, overte koľko trvá celá trasa. Netreba zabúdať, že to je celkový čas turistiky a k nemu budete musieť prirátať aj prestávky.

Brávajte si so sebou trekingové palice

Vysokohorská turistika predstavuje vyššiu záťaž pre všetky svaly a kĺby. S pribúdajúcimi rokmi a samozrejme aj s náročnejším terénom ale cítime predovšetkým kolená.

Ak plánujete ísť na vysokohorskú turistiku, brávajte si so sebou trekingové palice. Oceníte predovšetkým ľahké karbónové trekingové palice s rúčkou z prírodného korku. Takéto trekingové palice sú vhodné pre všetkých náročných turistov a využívajú sa aj pri nordic walkingu.

Trekingové palice by mali byť nastaviteľné, odolné a ľahko skladovateľné. Najlepšie sú tie, ktoré majú ergonomickú rukoväť a rúčky z kvalitného prírodného korku.

Aby vám ale trekingové palice pomohli zvládnuť náročnejšie výstupy, terény, musíte sa naučiť správne ich používať.

Sledujte predpovede počasia

Predpoveď počasia sa neustále mení a nie vždy sa dá predpovedať aké bude počasie v konkrétnych hodinách. Aby ste však neriskovali a ochránili svoje zdravie a zdravie svojich príbuzných, ktorí s vami pôjdu, sledujte predpovede počasia viac dní pred turistikou, deň pred turistikou, ale aj v samotný deň turistiky. Na základe predpovede tak prispôsobíte výbavu a samozrejme aj oblečenie.

Do hôr si určite za každých okolností brávajte pokrývku hlavy, nákrčník, pršiplášť, ale aj slnečné okuliare.

Zdroj obrázka:

Autor: Koldunov  / Shutterstock.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross