No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prečo by ste mali používať UV filter po celý rok?

2. februára 2023 |  | 
Zdroj foto: Anna Om/Shutterstock.com

Neexistuje žiadny iný taký jednoduchý spôsob, ako aktívne čeliť rakovine, ako je aplikácia krémov s filtrom. Dlhoročné spoľahlivé výskumy uskutočnené v rôznych častiach sveta ukázali, že pravidelná aplikácia krémov s SPF predchádza rakovine kože a jej predrakovinovým stavom. Neoceniteľným benefitom používania krémov s filtrami je aj preukázaný účinok proti starnutiu.

Pod pojmom SPF (Sun Protection Factor) sa rozumie stupeň ochrany pred UVB žiarením poskytovaný kozmetickým prípravkom. Ukazovateľ SPF nám hovorí, koľkokrát dokáže naša pokožka po nanesení krému s opaľovacím krémom absorbovať dávku slnečného žiarenia, aby nevznikol erytém. Vyšší SPF teda znamená väčšiu ochranu a možnosť dlhšieho pobytu na slnku. V praxi však neexistuje žiadny krém, ktorý by úplne chránil pred slnečným žiarením, preto je potrebné krém znovu naniesť po 2-3 hodinách, ak ste vonku, po kúpaní alebo trení uterákom.

UVA a UVB

Stojí za zmienku, že SPF sa vzťahuje iba na UVB žiarenie. V našej zemepisnej šírke sa UVB na zemský povrch dostáva najmä v jarnej a letnej sezóne a jeho intenzita je najväčšia okolo poludnia. Pôsobí povrchovo v epiderme, zodpovedá za tvorbu opálenia a vitamínu D, ale aj spálenie od slnka. UVA nás zasa sprevádza počas celého roka v nezmenenej intenzite. Preniká hlbšie do pokožky a vedie hlavne k zrýchlenému starnutiu.

Mnohé štúdie preukázali účinnosť fotoprotekcie v boji proti procesu starnutia. Používanie krémov s UV filtrom znižuje tvorbu vrások ako aj hyperpigmentácie a cievne zmeny. Vďaka pokroku vedy vieme, že používanie fotoprotektívnej kozmetiky by sa nemalo obmedzovať len na slnečné ročné obdobia, ale malo by sa stať pravidelným, celoročným rituálom pre udržanie mladého a zdravého vzhľadu.

Krém s filtrom aj doma

Krémy s filtrami z hebe by sa mali používať ihneď po očistení tváre a nanesení hydratačného krému. Netreba zabúdať, že ho nanášame pod make-up a čo je nemenej dôležité alebo dokonca kľúčové – krémy s filtrom nanášame každé 3 hodiny. Samozrejme, že budeme robiť následné aplikácie na make-up, ale stojí za to pamätať na toto poradie, keď ho ráno nanášame. Aby ste si trochu uľahčili život, oplatí sa používať všetky druhy osviežujúcich púdrov alebo hmly s SPF filtrom, dostupné aj v hebe.

V takejto situácii by sa následné aplikácie mali vykonávať tak, aby sa ako doplnok ku krému, ktorým bola tvár ráno ošetrená, naniesla podkladová báza alebo sypký púder. Všetky druhy krémov a iných kozmetických prípravkov s flirtom by sa mali nanášať s frekvenciou prispôsobenou typu pleti, rozvrhu dňa, počasiu alebo ročnému obdobiu. Je zrejmé, že pri práci v režime home-office využijete rozhodne iné pomery kozmetiky, ako pri chystaní na pláž.

Krém na tvár chráni pokožku pred predčasným starnutím. Nedostatok ochrany pred slnkom môže poškodiť kolagénové vlákna, čo následne môže viesť k strate hustoty a zhoršeniu kvality pokožky. Spôsobuje tiež vznik vrások. Kozmetika SPF znižuje riziko kožných ochorení vrátane melanómu. UV filter chráni pokožku pred zmenou sfarbenia. Pri vystavení slnečnému žiareniu začnú pigmentové bunky nachádzajúce sa v koži produkovať príliš veľa melanínu, ktorý sa následne prejaví vo forme charakteristických škvŕn. Oplatí sa nezabúdať na používanie filtrov nielen pod holým nebom, ale aj vtedy, keď nevychádzame z domu.

Negatívny vplyv na kvalitu našej pokožky totiž majú aj naše televízory, počítače a dokonca aj mobilné telefóny. Modré svetlo sa môže dostať aj do hlbších vrstiev našej pokožky, čo spôsobuje vrásky a stratu pevnosti pokožky. UV žiarenie pôsobí nielen na pokožku, ale aj na vlasy. Preto sa v predajniach hebe čoraz častejšie nachádza kozmetika určená na ochranu vlasov s UVA a UVB filtrom. Počas príliš dlhého pobytu na slnku a nedostatku ochrany pred slnkom sa vlasová kutikula rozťahuje a vlasy sú krehké, lámavé a matné.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross