No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prestala vám práčka vypúšťať vodu? Opravu možno zvládnete aj svojpomocne

17. apríla 2024 |  | 
Zdroj: stokkete/Stock.adobe.com

Moderné práčky sú so spoľahlivosťou na tom oveľa lepšie ako ich predchodkyne. Samozrejme, neznamená to 100 % záruku, že nejaká porucha sa časom nevyskytne. Niektoré však dokážete vyriešiť aj svojpomocne, ak máte aspoň ako takú zručnosť.

V prvom rade myslite na bezpečnosť

Takouto poruchou je aj tá, ktorá trápi práčky, resp. ich majiteľov zrejme najčastejšie: nevypúšťanie vody. Často je to aj príčinou ďalších problémov, napríklad neodstreďovania, pri niektorých modeloch nemožnosti otvoriť dvierka a tiež to môže mať tento problém za následok, že práčka vôbec nezačne prať.

Čo je v takomto prípade možné urobiť? Predtým, ako vám to prezradíme, jedno dôležité upozornenie: keďže práčka je elektrospotrebič, bez potrebných znalostí a schopností sa do svojpomocných opráv nepúšťajte. A aj ak tieto znalosti a schopnosti máte, postupujte nanajvýš opatrne. BOZP treba dodržiavať aj doma!

Skontrolujte filter vypúšťacieho čerpadla

A teraz poďme opravovať! V prvom rade je potrebné skontrolovať filter vypúšťacieho čerpadla. Predtým, než ho vyberiete, sa pripravte na to, že pri tomto úkone z práčky vytečie všetka voda. V prípade, že filter nie je možné vybrať, môže byť zanesený vodným kameňom alebo je v čerpadle zapadnuté nejaké cudzie teleso. Nech je ako chce, čerpadlo bude potrebné rozobrať.

Pozor! Niektoré práčky majú čerpadlo v neprístupnej časti. V takomto prípade nezáleží na vašich zručnostiach ani na tom, či máte špičkové aku skrutkovače, alebo iné náradie. Práčka bude musieť ísť do servisu.

Čo ešte vyčistiť? A keď to nepomôže?

Ak je filter čerpadla čistý, skontrolujte sifón, do ktorého je napojená hadica práčky. Nachádza sa v ňom guľôčka, ktorá zabraňuje vracaniu sa vody do práčky. Práve tu sa často sifón zanáša. Ak ani tu nie je problém, tak ešte môže byť zanesená hadica, ktorá ide od nádrže práčky k čerpadlu.

A čo robiť, ak sa vám problém s nevypúšťaním vody nepodarilo vyššie uvedenými spôsobmi vyriešiť? V takom prípade sa budete musieť obrátiť na dodávateľa náhradných dielov pre práčku. Je totiž pravdepodobné, že potrebovať nové vypúšťacie čerpadlo.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross