No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Škandinávsky štýl bývania: fenomén, ktorý si zamilujete aj vy

20. februára 2022 |  | 
Zdroj: Followtheflow/Shutterstock.com

Škandinávske zariadenie interiéru je známe nielen v severnej Európe, mieste svojho zrodenia, ale na celom svete. Prvky, ktoré majú korene v domácnostiach týchto chladných, ale nádherných krajín, dokážu vniesť útulnosť aj do vášho domova.

Škandinávsky štýl, ktorý sa vyznačuje minimalizmom a jednoduchosťou, sa do širšieho povedomia sveta dostal už v 50-tych rokoch minulého storočia.

Práve v tom čase započal obchodník Frederik Lunning takmer 20 rokov trvajúcu tradíciu udeľovania Lunningovej ceny, o ktorú usilovali významní škandinávski dizajnéri. Postupom času tento štýl prenikol do viacerých odvetví, od interiéru cez architektúru až po obchodný artikel.

Stále väčšej popularite sa teší aj u nás, a to predovšetkým medzi mladými, ktorí zariaďujú svoje prvé bývanie. Škandinávsky štýl totiž často hrá v prospech obmedzeného finančného rozpočtu, keďže uprednostňuje funkčnosť pred množstvom.

To znamená, že má za cieľ vytvoriť praktický jednoduchý dizajn domácnosti, v ktorej nájdete všetko, čo potrebujete, a predsa toho nie je priveľa. Pri zariaďovaní interiéru preto nepotrebujete kupovať premrštené množstvo dekorácií a lapačov prachu. Už len obyčajný TV stolík, posteľ alebo komoda dokážu zázraky, ak viete, ako vybrať tie správne kúsky.

Ako na škandinávsky štýl u vás doma?

  • Vpustite do interiéru viac svetla

Tento štýl kladie dôraz na presvetlenie miestností. Z toho dôvodu je vhodný do bytov a domov, v ktorých nájdeme veľké, priestranné okná, ideálne od stropu až po zem. Tento prvok pramení z prostredia Škandinávie, kde je svetlo v priebehu roka vzácnou súčasťou života.

V prípade, že vaša domácnosť je situovaná v miestach, kde nič nebráni prenikaniu slnečného svetla, máte vyhraté. Ak však svetlo preniká do interiéru len obmedzene, môžete ho nahradiť umelým osvetlením, ktoré pre účely dizajnu poslúži rovnako dobre.

Zdroj: Photographee.eu/Shutterstock.com
  • Príroda vám dodá všetko potrebné

Škandinávske mestá a vidiek sú po stáročia obklopené prírodou, z ktorej čerpali aj samotní dizajnéri tohto štýlu. Vyjdrenie rešpektu k prírode sa v interiéri prejavuje tým, že je plný dreva a prírodného kameňa. Ak vyberáte drevené police, stôl alebo posteľ, dbajte na to, aby boli vyrobené z čistého dreva, bez náterov alebo dekoru.

Čo sa týka farby materiálu, dominuje svetlá farba. Stavte na eco-friendly a udržateľné materiály. Dotyk prírody môžete podtrhnúť tiež použitím izbových rastlín a prírodných textílií, napr. vlny, ovčieho rúna alebo juty.

  • V jednoduchosti je krása

Ako už bolo povedané, škandinávsky štýl vyznáva jednoduchosť a praktickosť. Má to základ v tradičných škandinávskych domoch, ktoré boli často pomerne malé, v dôsledku čoho sa cenil každý centimeter priestoru. Dnes sa v škandinávskom interiéri aplikuje tzv. princíp ,,lagom”, pričom tento švédsky pojem je možné preložiť ako ,,to správne množstvo”. Použitie tohto princípu pomáha nájsť rovnováhu medzi tým, čo naozaj potrebujeme a tým, čo je prebytočné.

Ako tento princíp aplikovať? Vyhnite sa veľkým kobercom zakrývajúcim celú plochu miestnosti a zvoľte menej nápadné kúsky. Nebojte sa viaceré steny nechať prirodzené, bez použitia dekorácií alebo tapety. Nábytok musí mať čisté a jemné línie. Škandinávskemu štýlu môžete dokonca prispôsobiť aj detské hračky, tie by mali byť jednoduché, vyrobené z dreva a vo svetlých farbách.

Vyskúšajte tento štýl aj vy a vneste do vášho domova nádych škandinávskej pohody. Popustite uzdu fantázii, načerpajte inšpiráciu a vytvorte svoj vysnívaný interiér, v ktorom sa budete cítiť naozaj ako v inej krajine, milujúcej prírodu a všetko, čo ponúka. Aj keď sa zariaďovanie môže javiť ako vysoká investícia, s trochou šťastia a s pomocou využitia zľavových letákov zoženiete aj kúsky, ktoré potešia nielen vás, ale aj vašu peňaženku.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross