No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Užívanie kolagénových produktov - prášok vs. pilulky

19. septembra 2023 |  | 
Zdroj foto: miss.lemon/Shutterstock.com

Zvažujete kúpu kolagénových doplnkov, no neviete sa rozhodnúť, ktorý spôsob užívania, teda vo forme prášku alebo piluliek, je lepší? V čom sú tieto dva spôsoby podobné a v čom sa naopak odlišujú?

Kolagén a jeho úloha v tele

Kolagén je primárnym štrukturálnym proteínom v tkanivách. Nachádza sa v našej koži, kostiach, chrupavkách, vlasoch aj nechtoch. Spolu s ďalšími látkami potenciálne vplýva na elasticitu pokožky a podieľa sa na zabezpečovaní správnej štruktúry kostí, kĺbov a šliach. Kolagén sa v našom tele vyskytuje prirodzene, avšak jeho produkcia s pribúdajúcim vekom klesá (spomaľuje sa okolo 25. roku života). Práve preto mnoho ľudí siaha po kolagénových produktoch, resp. po kĺbovej výžive, ako po užitočných doplnkoch výživy.

Kolagénový prášok vs. pilulky

Zloženie kolagénových doplnkov, či už vo forme prášku alebo piluliek, je do značnej miery rovnaké. Obe varianty môžu obsahovať aj ďalšie aditíva. Užitočnou prídavnou látkou je napríklad vitamín C, ktorý pozitívne vplýva na stimuláciu a ochranu kolagénu v tele. Určite oceníte aj kolagénový produkt s kyselinou hyalurónovou. Vaša pleť sa vám za túto dvojkombináciu poďakuje.

To, ktorú zo spomínaných možností si zvolíte, je teda hlavne záležitosťou osobných preferencií.

Užívanie a dávkovanie

Použitie práškového kolagénu je všestrannejšie - jednoducho sa dá rozpustiť v akomkoľvek nápoji alebo primiešať do smoothie či kaše. Pri dávkovaní je nutné odmerať potrebné množstvo (zvyčajne 1 - 2 odmerky denne, cca 10 - 20 gramov, záleží však na jednotlivých produktoch), aby sa zabezpečil konzistentný príjem na každodennej báze. Nevýhodu je, že ak prášok nie je dôkladne rozmiešaný alebo rozpustený, môže meniť štruktúru a chuť nápojov či pokrmov. 

Zdroj foto: Olga Ilina/Shutterstock.com

Užívanie tabliet je na druhej strane pohodlnejšie - stačí ich zapiť vodou. Sú tiež prenosnejšie na cestách, napr. ak vyrážate na dovolenku a nechcete svoju dennú dávku kolagénu vynechať. Bez problémov ich tak zaradíte do svojej rutiny nech ste kdekoľvek. Výhodou je tiež konzistetné dávkovanie. Je však potrebné zdôrazniť, že jedna kapsula častokrát obsahuje menej kolagénu ako porcia práškového produktu, tzn. pre dosiahnutie rovnakej dávky s požadovaným efektom na vaše zdravie budete musieť užívať viac tabliet.

Porovnanie ceny

Aj keď cena pravdepodobne nie je najrelevantnejším parametrom, je dobré uvedomiť si jedno - balenia kolagénu v práškovej forme zvyčajne bývajú drahšie ako balenia piluliek, avšak na druhej strane majú tendenciu obsahovať viac dávok. To znamená, že kolagénový prášok je na dávku nákladovo efektívnejší.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross