No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Viete, ako žiť v dnešnej dobe ekologickejšie?

5. augusta 2020 |  | 

Potreba šetrnosti sa stáva čoraz častejšie jednou z hlavných tém ľudskej existencie. Snaha zmierniť dopad na životné prostredie je vnímaná z každej strany a viditeľný je aj nárast rôznych ekologických opatrení. Postupné otepľovanie Zeme, masový nárast populácie, ktorý má na svedomí enormnú spotrebu a s tým súvisiaca aj miera znečistenia. Toto všetko sú environmentálne témy súčasnej doby, ktoré bývajú oveľa hlasnejšie ako kedysi. Keďže táto alarmujúca situácia upozorňuje na nutnosť konania, mnohí tak chcú žiť a bývať ekologickejšie. Kde však začať?

Začať treba s malými rozhodnutiami, keďže aj tie dokážu mať ohromný dopad. Pokiaľ totiž zmeníme dennodenné úkony a zvolíme ich ekologickejší variant, každý deň sa budeme podieľať na tom, aby bol svet o niečo lepší. Skúste sa zamyslieť nad tým, ako bežne fungujete a či je možné niečo zmeniť či nahradiť tak, aby ste tým pomohli planéte. Niektoré naše návyky totiž môžu byť oveľa šetrnejšie, ako by ste pôvodne očakávali. Vaše prvé kroky by tak mali smerovať k ekologickej domácnosti. Čo si teda pod týmto pojmom predstaviť?

Obnoviteľnosť materiálov

Zariadiť bývanie môžete aj ekologicky. Prírodné materiály majú svoje opodstatnenie a ich obnoviteľnosť a trvácnosť sú z hľadiska ekológie veľmi vítané. Drevo, bavlna, vlna či prírodný kameň. Nábytok a dekorácie v takejto podobe budú k životnému prostrediu šetrné a vy oceníte aj ďalšie ich kvality. Ich prednosti sú pomerne známe a často sú vyhľadávané najmä pre ich trvácnosť, obnoviteľnosť, dotyk s prírodou a to, že sa perfektne vynímajú v interiéri. Za návratom k organickým zdrojom stojí najmä drevený nábytok, ktorý je v našich domácnostiach v čoraz väčšom množstve a je vynikajúcou voľbou v interiérovom dizajne.

Drevo v interiéri predstavuje dotyk s prírodou a svoje opodstatnenie má aj v ekologickej domácnosti. (AlexRoz / Shutterstock.com)

Šetrnosť vody

Šetriť prírodu a zároveň aj vlastné úspory môžete výrazne tým, že budete menej míňať vodu a celkovo energie. Nenechávajte zbytočne tiecť vodu, keď si umývate zuby a pustite ju z kohútika len pri vyplachovaní. To isté platí aj pri celkovej hygiene. Obmedzte alebo úplne nahraďte kúpanie a voľte sprchovanie. Kým pri sprchovaní väčšine stačí maximálne 50 litrov, pri kúpaní ide často o viac ako trojnásobok. Výrazne míňate vodu aj samotným splachovaním. Máte možnosť splachovať dvojako? Kým kratší spôsob spotrebuje tri litre, ten dlhší zase dvojnásobne viac.

Možností ako šetriť vodu je mnoho, stačí sa len zamyslieť nad tým, ako by ste mohli znížiť jej spotrebu ešte viac. Stávka na pákové vodovodné batérie a tie termostatické vám okrem šetrenia vody skvalitní aj nastavovanie vhodnej teploty. Plná práčka vám zase oproti tej poloprázdnej ušetrí financie.

Zníženie spotreby energie

Šetriť však okrem vody môžeme aj energiu a znížiť jej spotrebu. Pokiaľ spotrebiče nepoužívate alebo ich zvyknete využiť len občasne, odpojte ich zo zásuvky. Takto zapojené vám len míňajú energiu. Zabúdať by ste tak nemali na kompletné odpojenie techniky v prípade, že odchádzate na dovolenku. Mať zapojený televízor, mikrovlnku, kanvicu a všetko to, čo nepotrebuje byť neustále zapnuté, vás bude stáť nemalé úspory.

Ušetriť energiu môžete aj tým, že odpojíte spotrebiče, ktoré nepoužívate. (sirastock / Shutterstock.com)

Ak navyše nahradíme tieto zariadenia lepšou energetickou triedou, spotreba bude výrazne nižšia. Úsporné osvetlenie taktiež výrazne šetrí spotrebu energie, táto investícia sa vám niekoľkonásobne vráti. Pamätajte však aj na maličkosti. Neustále otváranie chladničky vás tiež niečo stojí, toto zariadenie bude musieť opätovne vynaložiť energiu na schladenie potravín. Podobný princíp platí aj pri rúre. Pokiaľ ju často otvárate, teplo z nej zbytočne uniká.

Značné zmiernenie dopadu na životné prostredie predstavuje aj hľadanie alternatív a voľba obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sa bez ohľadu na človeka obnovia a sú nevyčerpateľné. Výraznú šetrnosť získate napríklad aj tepelným čerpadlom. Práve to totiž využíva dostupné teplo zo vzduchu, zeme alebo vody. Táto „zelená technológia” získava obnoviteľnú energiu zo svojho okolia úplne zdarma a celkovo tak možno hovoriť o ekologickej úspornosti. Náklady na prevádzku sú taktiež úspornejšie v porovnaní so štandardným spôsobom vykurovania.

Ekologickejšia forma triedenia

Ak ide o ochranu životného prostredia, mnohí najčastejšie myslia na triedenie odpadu. Viacerí však aj naďalej nechápu podstatu separovania a nevedia pochopiť, aký zmysel má to, že niekto odpad triedi, kým druhý nie. Odľahčiť planétu čo i len o jeden plast je tým správnym smerom k šetreniu zásob prírodných zdrojov. K jednému plastu sa totiž pridá ďalší a ďalší. Týmto triedením môžete motivovať aj susedov v okolí, ktorí tak ešte nerobia. Nie je to nič náročné či prevratné, stačí len správne triediť a separovať odpad.

Odpad má navyše využitie aj ako alternatívny zdroj energie, teda za predpokladu, že je správne triedený. Nielenže tým chránime našu planétu, istou motiváciou môže byť aj šetrenie nášho rozpočtu. Jeden človek totiž vyprodukuje neskutočné množstvo odpadkov, správnym triedením však môžeme odľahčiť prírodu ročne o stovky odpadu. Viete, čo všetko patrí do plastov a čo môžete hodiť zase do nádoby určenej na separovanie papiera?

Šetriť planétu môžete aj správnym nakladaním s bioodpadom. Kým odpad z kuchyne ako šupky z ovocia a zeleniny je možné využiť na kompostovanie, iný biologicky rozložiteľný odpad treba umiestniť do zberných dvorov či hnedých kontajnerov. Pamätajte, že tento bioodpad je nutné vložiť bez obalov a dôležité je taktiež vedieť, čo do bioodpadu nepatrí.

Správnym triedením odpadu výrazne chránite životné prostredie. (noPPonPat / Shutterstock.com)

Zníženie produkcie odpadu

Koncept zero waste oslovuje čoraz viac ľudí. Niet sa však čomu diviť, touto voľbou výrazne minimalizujete produkciu odpadu. Táto filozofia predstavuje 5 efektívnych krokov, pričom ich poradie je veľmi zásadné:

  • Odmietnuť to, čo v skutočnosti nepotrebujeme. Letáky, ponuka igelitovej tašky v obchode či slamka k nápoju. Tieto maličkosti dokážu výrazne šetriť produkciu odpadu.
  • Redukovať potrebné a zamyslieť sa pred kúpou nad tým, či to reálne využijeme. Ďalšie tričko, čo si oblečiete len raz a bude vám zbytočne visieť v skrini, bude s odstupom času taktiež vaším ďalším odpadom.
  • Opätovné využitie a prípadná oprava taktiež podporujú šetrnosť. Táto udržateľnosť vecí a ich obnovenie tiež ovplyvní produkciu odpadu. Nákup oblečenia v second hande, látkové tašky či darovanie oblečenia, čo už viac nenosíme.
  • Recyklácia je ďalším zo spôsobov, ako šetriť našu planétu. Táto forma triedenia odpadu by mala nastať až vtedy, keď nedokážeme vec odmietnuť, redukovať či nájsť jej nové využitie.
  • Kompostovanie biologického odpadu predstavuje finálny krok filozofie zero waste.
Koncept zero waste je čoraz viac vyhľadávaný a jeho dodržiavaním výrazne znížite produkciu odpadu. (j.chizhe / Shutterstock.com)

Náhrada v podobe domácich alternatív

Šetrní k prírode môžeme byť taktiež aj tým, keď si vyrobíme vlastné ekologické alternatívy k bežným predmetom každodennej potreby. Zabudnite na kúpu čistiacich prostriedkov, bio variant má takmer každý vo svojej domácnosti. Efektívnym pomocníkom je práve jedlá sóda, no k čistote v domácnosti vám pomôže aj ocot či citrón. Nestojí vás to veľa financií a navyše je hneď množstvo ďalších spôsobov, ako zmierniť dopad na životné prostredie. Nekupujte si viac peeling, keď si ho môžete jednoducho vytvoriť z domácich surovín.

Táto zásada platí okrem domácej výroby aj na pestovanie. Mať vlastné bylinky, ovocie či zeleninu uvítate za každých okolností. Takáto zeleň v byte bude mať enormný úžitok, no zabúdať by ste nemali aj na bežné izbové kvety. Je všeobecne známe, že práve zelený odtieň pozitívne vplýva na našu náladu, no okrem toho má zeleň mnoho iných pozitívnych účinkov. Rastliny tak majú svoje opodstatnenie a rozhodne by nemali v ekologickej domácnosti chýbať.

Pestujte si vlastné bylinky doma, ušetríte tým financie a zmiernite dopad na našu planétu.
(natalia bulatova / Shutterstock.com)

Urobiť prvý krok k zelenej domácnosti nie je nič náročné, vydržať a nepoľaviť v šetrnosti však stojí oveľa viac úsilia. Táto snaha a voľba ekologickejších variantov sa vyplatí, šetríte tým planétu a dokonca tým aj ušetríte. Každým týmto krokom si tak môžete povedať, že kráčate smerom k lepšiemu zajtrajšku.

PR článok


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross