No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lupiča Berkyho, ktorého chytili kukláči v R. Sobote, odsúdili na 8,5 roka

14. januára 2013 | |  | | | | |

Trest 102 mesiacov (osem a pol roka) odňatia slobody nepodmienečne za tri lúpeže so zbraňou vymeral dnes senát Okresného súdu v Banskej Bystrici 22-ročnému Tomášovi Berkymu z Hriňovej, časť Krivec. Jeho bratanec Lukáš Gašpar mu pomáhal pri jednom lúpežnom prepadnutí, bude za to pykať 56 mesiacov (štyri roky a osem mesiacov).

Berky s Gašparom spolu atakovali čínsku podnikateľku podvečer v polovici júla minulého roku v Banskej Bystrici. Zbadali, že zatvára obchod a sledovali ju až k bytovke, kde Gašpar dával pozor a Berky ženu napadol vo vchode do domu. Priložil jej k hlave atrapu pištole a strhol jej kabelku, kde cudzinka mala peniaze, mobily, doklady a iné. Spôsobili jej škodu viac ako 3 300 eur.

Ďalšie dve lúpeže Berky spáchal v auguste 2012 sám. Najprv vo Zvolene atakoval pracovníčky pobočky Volksbank, odkiaľ si odniesol takmer deväťtisíc eur. Maskoval sa kapucňou a slnečnými okuliarmi. Voči pracovníčkam banky použil slzný plyn a hrozil im pištoľou, i keď len atrapou. O necelých desať dní „navštívil“ pobočku Slovenskej sporiteľne v Hnúšti, kde pod hrozbou zastrelenia získal od pracovníčok 1 750 eur. Z miesta činu odišiel taxíkom, s ktorým sa na odvoze dohodol pred akciou.

Oboch zadržali na základe kamerových záznamov a výpovedí svedkov. Berkyho dolapili kukláči v istom hoteli v Rimavskej Sobote, kde si užíval ulúpené peniaze.

[media url="http://www.youtube.com/watch?v=zyApZvSBrLc" width="600" height="450"]

Berky bol doteraz šesťkrát súdne trestaný, jeho bratanec Gašpar raz. Tentoraz Berkymu za tri zločiny lúpeže a jedno vlámanie do potravín v Detve hrozilo až 16 rokov väzenia. Preto prijal návrh prokurátora a po konzultácii s obhajcom súhlasil s trestom 8,5 roka v najprísnejšom väzení. Na dohodu pristúpil aj Lukáš Gašpar, ktorý za pomoc pri olúpení čínskej podnikateľky strávi vo väzení so stredným stupňom stráženia štyri roky a osem mesiacov.

Rozsudok sudca vyhlásil po tom, ako schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor a obvinení. Verdikt je právoplatný, pretože súčasťou dohody je záväzok obvinených, že sa neodvolajú. Súd zaviazal Berkyho i Gašpara, že nahradia spôsobenú škodu. Zároveň im uložil absolvovať protitoxikomanické liečenie ústavnou formou.

 

Zdroj: BANSKÁ BYSTRICA 14. januára (SITA)


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross