No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TV Rimava: Terapia pijavicami pomáha pri závažných ochoreniach. Vyskúšať ju môžete aj v Rim. Sobote

26. apríla 2023 |  | 
Zdroj: FB Martina Nadoková

RIMAVSKÁ SOBOTA – Počuli ste už o terapii s pijavicami? Ak vás trápia kŕčové žily, vysoký krvný tlak a zvýšený cholesterol, pomôžu vám prírodní pomocníci.

Hirudoterapia je liečba pijavicou lekárskou. Tejto terapii sa venuje aj Martina Nadoková z Rimavskej Soboty. "S pijavicami sa začalo liečiť okolo 2 500 rokov pred naším letopočtom v starovekom Egypte, potom v Číne, Indii, antickom Grécku a Ríme. Vtedy sa ešte ale nevedelo čo vlastne pijavica obsahuje a ako lieči, takže sa využívala len na krv. Prisala sa na miesto, kde bol nejaký problém, vysala krv, potom ešte nejaká krv vytiekla a liečilo sa tak, že jedna pijavica bola použitá na viac ľudí, čo dnes sa už nerobí vôbec, pretože môže preniesť baktérie a infekciu," prezradila hirudoterapeutka pre TV Rimava.

"Až v roku 1884 anglický profesor zistil zo slín pijavice, že obsahujú hirudín a až vtedy sa začalo naozaj liečiť pijavicou," dodala. Pijavica obsahuje viac ako 150 bioaktívnych látok a enzýmov, ktoré vylučuje pri saní človeka. Najznámejšou je práve hirudín, ktorý riedi krv, rozpúšťa zrazeniny a zabraňuje zrážanlivosti krvi.

Pozrite si reportáž TV Rimava:


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross