No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sestry majú podpísať dodatky k zmluvám, na navýšenie ich platov nemocnica nemá peniaze

27. marca 2012 |  | 

Zdravotné sestry v nemocnici majú podpísať dodatky k zmluvám, ktorými sa ich úväzok rozdeľuje medzi zdravotnú sestru a administratívneho pracovníka. Nemocnica sa takto chce vyhnúť zvýšeniu ich platu, ktoré od apríla stanovuje zákon. Informovala o tom agentúra SITA s tým, že ak sestry dodatky nepodpíšu, hrozia im výpovede.  Sestry v Rimavskej Sobote dnes popoludní hovorili s vedením nemocnice, rovnaká situácia je aj v Žiari nad Hronom. Obe nemocnice si prenajíma a prevádzkuje bratislavská neziskovka Nemocnice a polikliniky.

Ako pre Rimava.sk uviedol riaditeľ nemocnice Rastislav Kubáň, týmto krokom sa chceli vyhnúť hromadnému prepúšťaniu, ak by sestrám zvýšili platy, museli by z nemocnice prepustiť 50-70 sestier. Podľa riaditeľa ide o dočasné riešenie, budú čakať na kroky novej vlády.

Podľa našich informácií zdravotné sestry takéto dodatky podpísať nechcú.
.

.

Ako agentúru SITA informovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová, dodatky k zmluvám, ktoré sú sestry nútené podpisovať, sú porušovaním právnych predpisov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, obmedzovaním výkonu povolania aj ohrozením bezpečnosti pacientov. Lévyová zároveň upozornila aj na podľa nej „kartelovú dohodu“ nemocníc v Banskobystrickom kraji, že prepustené zdravotné sestry z iných nemocníc nebudú prijímať do zamestnania. Vedenia nemocníc v mestách Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica, Zvolen, Lučenec, Revúca, Veľký Krtíš a Brezno sa na tom údajne dohodli na stretnutí 23. marca v Lučenci.

Zástupcovia nemocníc Banskobystrického kraja 7. marca v spoločnej výzve upozornili, že zákonmi stanovené tohtoročné zvýšenie miezd lekárov a zdravotných sestier predstavuje pre nemocnice nárast nákladov na mzdy a odvody o minimálne 25 percent. Tým sa podiel týchto nákladov pre jednotlivé nemocnice zvýši na zhruba 85 percent z príjmov od zdravotných poisťovní a zo zvyšku nie je reálne možné zabezpečiť chod nemocníc. To bude podľa nich viesť k ukončeniu činnosti nemocníc pre nemožnosť dodržiavať zákony alebo k hľadaniu neštandardných riešení.

Nemocnica v Žiari nad Hronom rovnako ako nemocnice v Lučenci, Zvolene a Rimavskej Sobote patrí Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK), ktorý ich ale dlhodobo prenajal. Predseda BBSK Vladimír Maňka hodnotí terajšiu situáciu ako dôsledok nepremysleného riešenia ministra zdravotníctva, ktorým zo zákona núti zdravotné zariadenia, aby zaplatili lekárom, zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám vyššie platy, pričom nevytvoril podmienky, odkiaľ na tieto platy majú vziať. “Osobne pochybujem o ústavnosti takéhoto riešenia. Zdravotnícke zariadenia, ale aj ambulancie sa behom niekoľkých týždňov môžu dostať do kolapsu a platobnej neschopnosti,” uviedol Maňka s tým, že jediné rozumné riešenie vidí v tom, že po zostavení vlády sa nový minister alebo ministerka zdravotníctva dohodne so zástupcami zdravotníkov a zdravotných sestier, zdravotných poisťovní a samosprávnych krajov na spoločných krokoch. “Dohodu riaditeľov nemocníc v Banskobystrickom kraji o tom, že si navzájom nezamestnajú zdravotné sestry vnímam ako snahu získať čas - možno dva mesiace - a zabrániť kolapsu a ďalšiemu chaosu. Rozprával som sa s niektorými z riaditeľov nemocníc. Očakávajú, že nový minister alebo ministerka zdravotníctva po nástupe do funkcie bude tento problém riešiť a ja verím, že to spoločne zvládneme,” dodal Maňka.

Zdroj: SITA, Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross