No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Padol termín výstavby kruhovej križovatky, hotová by mala byť do konca roka

5. januára 2023 | | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – Kruhová križovatka na Sobôtke by sa podľa najnovších informácií mala začať stavať už v máji toho roka. Odovzdaná do užívania by mala byť v decembri tohto roka.

Informácie pre Rimava.sk uviedol Martin Guzi z komunikačného odboru Slovenskej správy ciest.

Projektovú dokumentáciu stavby Rekonštrukcia križovatky ciest I/16 – I/72 – II/531 v Rimavskej Sobote zabezpečuje spoločnosť RS-Real s.r.o. Rimavská Sobota. „Na základe podpísanej zmluvy o spolupráci medzi SSC a firmou  RS Real s.r.o. SSC zabezpečí majetkovo-právne vysporiadanie, ktoré sa v súčasnosti realizuje a predmetnú stavbu zrealizuje po vydaní stavebného povolenia a po ukončení verejného obstarávania zhotoviteľa. Na stavbu je vydané územné rozhodnutie a bola podaná žiadosť o stavebné povolenie. Plánovaný termín rekonštrukcie križovatky je 05/2023 až 12/2023,informoval Martin Guzi.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako pokračoval, ide o výstavbu štvorramennej turbo-okružnej dvojpruhovej križovatky priemeru 50 metrov. „Dĺžka nevyhnutnej úpravy cesty I/16 pre zriadenie TOK je 430 m (vrátane úseku križovatky), cesta I/72 sa upravuje vrátane úseku križovatky dĺžky 120 m a cesta II/531 na úseku 112 m, tiež vrátane úseku križovatky. Úprava súbežnej poľnej cesty (MK) je 72 m,“ priblížil s tým, že jej výstavba bude stáť 3 610 000 eur s DPH. Stavba bude spolufinancovaná zo zdrojov EÚ.

Čaká nás obchádzka?

Zaujímalo nás aj to, do akej miery bude počas výstavby obmedzená doprava a či vodičov čaká obchádzka. „Organizácia dopravy počas stavby je predbežne uvažovaná tak, že križovatka sa vybuduje bez vylúčenia dopravy z ciest I/16 a I/72, bez budovania obchádzok. Bude však potrebné čiastočne (smerom od centra) odkloniť dopravu z vetvy D Cukrovarskej ulice (c. II/531). Opačný smer z križovatky do centra bude v princípe zachovaný (okrem smeru od Košíc do centra). Prípadne, ak už bude postavená, tak by sa pre účely obchádzky dala využiť aj plánovaná križovatka Košická – areál bývalého cukrovaru a spojovacia komunikácia s vyústením na Cukrovarskú (II/531) pri ČSPL Tanker,“ vysvetlil.

Hlavné ciele projektu sú zvýšenie priechodnosti a bezpečnosti križovatky so skrátením čakacej doby na minimum.

Pre chodcov sa vybuduje priechod pre chodcov, ktorý v súčasnosti chýba. Zároveň sa upraví priechod pre chodcov pri autobusovej zastávke. „Oba tieto priechody sa osvetlia. Vybuduje sa protihluková stena na zníženie negatívnych účinkov hluku,“ uzavrel Martin Guzi.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross