No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Unikát na juhu Slovenska: Kukuričné bludiská zabavia deti i dospelých

9. augusta 2022 | |  | 
Zdroj: KlasFARM

LUČENEC/D. STREHOVÁ - Domáci aj návštevníci Novohradu môžu toto leto využiť novú atrakciu. Pri Lučenci a Dolnej Strehovej vznikli kukuričné bludiská. Atrakcia sa teší obľube po celom svete.

Kto stojí za vznikom bludísk a aká myšlienka bola na začiatku? Kde presne sa nachádzajú, koľko stojí vstup a kedy sú otvorené? Aká je rozloha a čo všetko v nich návštevníkov čaká?

Aj o tomto sme sa porozprávali s členkou marketingového tímu Zuzanou Malov.

Článok pokračuje pod reklamou


Kto stojí za vznikom kukuričných bludísk pri Dolnej Strehovej a Lučenci?

Spoločnosť Klas FARM, ktorá v roku 2012 vznikla v srdci Slovenska. Je zameraná nielen na ekologické a udržateľné poľnohospodárstvo, ale aj na chov hovädzieho dobytka, oviec a prioritne na mlieko. História poľnohospodárstva a podmienky sú v tejto oblasti ideálne a z toho práve ťažíme aj my. Naša filozofia „Tradičné poľnohospodárstvo s moderným riadením" je odzrkadlená aj v logu s dominantným prvkom vyzretého klasu.

Cieľom je využiť poznatky našich predkov a ponechať pri pestovaní a chove dobytka rokmi overené postupy, ktoré sú perfektne doplnené o najmodernejšie činnosti riadenia. Práve toto spojenie môže priniesť opätovný rozvoj poľnohospodárstva na území stredného Slovenska a následne aj vlastnú surovinovú sebestačnosť pre slovenské podniky, kam naša produkcia putuje.

Aj napriek neustálym výkyvom počasia, ktoré do podstatnej miery ovplyvňujú chod spoločnosti, je pre nás každá situácia výzvou. Pýšiť sa môžeme aj Bio certifikátom, ktorý okrem iného hovorí, že naša produkcia podlieha veľmi prísnym kritériám pri pestovaní, chove a následnom spracovaní.

Odmenou za našu prácu je úsmev na perách zákazníkov, keďže aj vďaka našej produkcii sa na ich stole objaví vynikajúci slovenský chlieb či skvelá slovenská bryndza.

Prečo ste sa rozhodli bludiská vytvoriť?

Myšlienka už vznikla dávnejšie, reálne sme však s prípravou začali približne pred 3 mesiacmi. Okrem výsadby, čo bola tá najjednoduchšia vec, je za tým mnoho ďalšej práce vybudovať ho na aktuálnu úroveň. Do prípravy sme zapojili aj študentov, ktorí sa podieľali hlavne na programovaní a vývoji webového kvízu. Výsledok je tímová práca všetkých kolegov a sme nesmierne radi, že sa nám to podarilo spustiť aj napriek problémom. Proti nám bolo hlavne počasie, lebo veľmi málo pršalo.

Okrem tradičného poľnohospodárstva chceme robiť aj niečo zaujímavé pre ľudí z tohto regiónu, lebo si uvedomujeme, že bez vlastníkov pôdy by naša spoločnosť nemohla fungovať, vzhľadom na to, že nám ju prenajímajú na poľnohospodárske účely.

Zdroj: KlasFARM

Okrem tejto atrakcie pripravujeme aj iné projekty, ale o tých budeme informovať, až keď budú aktuálne.

Hlavným cieľom našich bludísk na tento rok je prostredníctvom kvízu priblížiť poľnohospodárstvo deťom, tínedžerom a aj dospelým, aby si uvedomili, že mať potraviny na stole nie až také samozrejmé a je za tým kus práce ľudí z tohto odvetvia.

Druhým cieľom je priniesť krajší obraz o slovenských poľnohospodároch, lebo v poslednej dobe boli na tento sektor len negatíva. V tomto budeme chcieť pokračovať aj do budúcna. Myšlienkou je každý rok našim návštevníkom priniesť niečo nové a zaujímavé z oblasti poľnohospodárstva.

Tiež sme radi, že vieme v regióne navzájom spolupracovať aj s miestnymi úradmi a firmami. Preto by som sa v mene celej našej spoločnosti chcela poďakovať pánovi starostovi Dolnej Strehovej a vedeniu Aquatermalu, že nás v tomto projekte veľmi podporovali a boli nápomocní pri jeho realizácii.

Aká je rozloha bludísk a koľko približne treba na ich zdolanie?

Výmera je 2,5 hektára a dĺžka približne 1-1,5 kilometra. Všetko záleží, akou trasou sa návštevníci vyberú a koľkokrát sa zatúlajú.

Sú súčasťou aj nejaké stanovištia či zaujímavosti?

Návštevníci môžu nájsť tabule s otázkami z oblasti rastlinnej výroby v Lučenci a z oblasti živočíšnej v Dolnej Strehovej. Celkovo je v každom bludisku 10 otázok v dvoch kategóriách – deti a dospelí. Na otázky odpovedajú prostredníctvom webovej aplikácie a môžu sa tak zapojiť do súťaže o najrýchlejšieho a najmúdrejšieho účastníka bludiska v roku 2022.

Komu je atrakcia určená?

Deťom aj dospelým. Tiež organizujeme rôzne tematické víkendy, kde si každý príde na svoje. O plánovaných akciách budeme informovať na našom Facebooku a Instagrame KlasFARM.

Aké ohlasy ste dostali?

Zatiaľ pozitívne. Sme jediní v tejto oblasti, kde ľudia takéto bludisko môžu nájsť.

Článok pokračuje pod reklamou


Dokedy bude táto atrakcia prístupná?

Plánujeme celé leto.

Kde presne ľudia bludiská nájdu, kedy ich môžu navštíviť a koľko stojí vstup?

Dolná Strehová oproti hotelu Aquatermal od 12:00 do 22:00 hod. a Lučenec v blízkosti Miraj Rezort od 10:00 do 20:00 hod. Vstup pre dospelých stojí 4 eurá a pre deti 2 eurá. Rodinná vstupenka vyjde na 10 eur.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross