No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Svetový deň bielej palice - preventívna akcia na zlepšenie bezpečnosti nevidiacich a slabozrakých na cestách

15. októbra 2024 | | |  | 
Zdroj: OR PZ Rimavska Sobota, Lenka Lásová

Dnes, 15. októbra, si pripomíname Svetový deň bielej palice, ktorý je venovaný zvýšeniu povedomia o zrakovo postihnutých a ich bezpečnosti v cestnej premávke. Na Slovensku sa koná dopravno-preventívna akcia, ktorú organizuje Policajný zbor SR v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

"Biela palica je pre nevidiacich neoceniteľnou pomôckou – je ich 'predĺženou rukou', ktorá im pomáha identifikovať prekážky, štruktúru povrchu a tiež upozorňuje vodičov na ich prítomnosť," vysvetľuje Lenka Lásová, preventistka Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rimavskej Sobote.

Tento deň je mimoriadne dôležitý pre upozornenie na nevidiacich a slabozrakých chodcov, ktorí sa denne pohybujú po našich cestách a čelia výzvam spojeným s ich obmedzeným zrakom.

Policajti monitorujú správanie vodičov voči nevidiacim chodcom, pričom cieľom je upozorniť na dôležitosť ohľaduplnosti a bezpečnosti tejto zraniteľnej skupiny účastníkov cestnej premávky.

Vladimír Zán, predseda základnej organizácie číslo 32 Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Rimavskej Sobote, sa tiež zúčastnil tejto akcie a zdôraznil dôležitosť prevencie. "Je dôležité v rámci prevencie upozorňovať aj na nevidiacich a slabozrakých, pretože nie každý vodič vie zareagovať v danej situácii a je potrebné si to pripomenúť. Ak vodič pozabudne, môže sa stať tragédia. V Rimavskej Sobote je to rôzne, vždy je možnosť zlepšovať sa. Človek si v prvom rade musí sám dať na seba pozor.“

Článok pokračuje pod reklamou


Vladimír Zán tiež zdieľal svoju osobnú skúsenosť: "Pred pár rokmi sa mi stalo, že som prechádzal dvojprúdovou cestou. Jedno auto mi dalo prednosť, no ďalšie auto predbiehalo a mohlo dôjsť k nehode. Teraz je tá cesta bezpečnejšia vďaka kruhovým objazdom, pretože autá prirodzene spomalia a skôr pustia nevidiaceho. Väčší problém je tam, kde nie je kruhový objazd a autá nemusia spomaliť, vtedy nedávajú taký pozor na chodcov.“

V rámci bezpečnosti Zán upozornil aj na druhy bielych palíc. "Existujú tri druhy palice – oporná, signalizačná a orientačná. Momentálne mám opornú palicu, o ktorú sa človek opiera. Pri tejto palici nevidiaci nedáva palicu dopredu, pretože má potrebu sa podopierať.“

Ako ďalej preventistka Lásová upozorňuje, podľa zákona o cestnej premávke majú vodiči povinnosť dbať na zvýšenú opatrnosť voči zraniteľným chodcom, najmä voči osobám so zdravotným postihnutím, ktoré používajú bielu palicu.

"Vodiči by si mali všímať tzv. vyčkávací postoj nevidiaceho chodca, keď sa spodným koncom palice dotýka obrubníka a dáva tým signál na prechádzanie," dodáva Lásová. V takom prípade je dôležité, aby vodiči zastavili a dali nevidiacemu prednosť.

"Ďakujeme všetkým vodičom, ktorí prejavujú ohľaduplnosť voči nevidiacim a prispievajú k ich bezpečnému pohybu po našich cestách," uzatvára preventistka.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross