No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Adam Cibuľa sa opäť vrátil k cvičeniu. Vráti sa aj na súťažné pódiá?

Bývalý slovenský reprezentant, päťnásobný majster Európy, dvakrát bronzový na majstrovstvách sveta ako aj štvrté, piate a šieste miesto na svetovom šampionáte v kulturistike. To je bilancia Adama Cibuľu z Hnúšte, ktorý sa opäť vrátil do priestorov posilňovne Fitnes Klubu Iskra Hnúšťa. Ale budú jeho aktuálne intenzívne cvičenia predzvesťou návratu na súťažné pódiá?

Adam svoju kariéru začínal v roku 1992. Za ten čas sa ukázal nielen na domácich súťažných pódiách, ale aj európskych či svetových. Vyslúžil si aj prívlastok Kráľ kulturistickej Európy, aj vďaka svojmu vypracovanému telu bez gramu tuku hoci už vtedy mal cez 50 rokov. Napriek úspechom Adama počas jeho aktívnej kariéry sprevádzalo aj niekoľko prešľapov, čo ho viedlo už k niekoľkým prerušeniam kariéry kulturistu. V roku 1996 pre alkohol nestihol odlet na MS v jordánskom Ammáne, za čo dostal dvojročný dištanc. V roku 1998 sa na súťažné pódiá vrátil, na májových ME v Belehrade si vybojoval striebro, ale v novembri sa napriek výzve nedostavil na dopingovú skúšku, za čo ho SAKFST potrestala trojročným zákazom činnosti a do roku 2003 ho vylúčila z reprezentácie. V roku 2004 sa Cibuľa znovu vrátil a nasledovali najúspešnejšie tri roky v jeho kariére ozdobené dvoma titulmi majstra Európy (2004, 2006), striebrom z ME (2007) a bronzom z MS 2005 v Šanghaji.

Z reprezentácie však vylúčený aj v roku 2010. Dôvodom bolo prerušenie prípravy na MS v Degu (už mal kúpenú letenku) pre údajný nedostatok finančných prostriedkov a oznámil ukončenie kariéry. Tú znova ukončil v roku 2015, a to na majstrovstvá sveta v španielskom Madride opäť ako slovenský reprezentant. Cibuľa vtedy skončil pred bránami semifinále. Ako vtedy pre Rimava.sk uviedol jeho tréner Dušan Ďubek, to čo dokázal Adam vo svojom veku je určite rarita a len ťažko sa nájde niekto, kto by sa v takom veku presadil. To, že či opätovný návrat do posilňovne značí aj chuť znova si zasúťažiť je nateraz otázne. Podľa Ďubeka sa však 56-ročný Adam nad tým zamýšľa.

Hnúšťanskí odchovanci úspešní na majstrovstvách Európy

Zamýšľať sa nad súťažami určite nemusí dvojica slovenských reprezentantov z Hnúšte - Miška Ďubeková a Jakub Prokop. Po úspešných domácich súťažiach sa dvojica ukázala aj na tohtoročných majstrovstvách Európy v španielskej Santa Susanne. Lístok na túto prestížnu súťaž si Jakub vybojoval na majstrovstvách Slovenska v Nitre, odkiaľ si priniesol dva tituly majstra Slovenska. Miška si svoju letenku zabezpečila na majstrovstvách Slovenska v Hnúšti, kde vo svojej kategórii bikini fitness do 160 centimetrov suverénne vyhrala.

Dvojica však tento rok nedala o sebe len na domácich súťažných pódiách. Svetu kulturistiky sa ukázala na majstrovstvách Európy. Jakub sa v silnej konkurencii prebojoval do finálovej šestky, kde nakoniec skončil na 4. mieste. Miška sa na európskych pódiách predviedla v kategórii junior bikiny fitness open 16-20 rokov. V jej kategórii sa predstavilo 22 pretekárok. Miška sa medzi nimi umiestnila na 7. mieste, teda tesne skončila pred bránami finále. Napriek tomu figuruje medzi TOP 10 pretekárkami v jej kategórii v Európe.

Hnúšťa tak v radoch kulturistov nemala doteraz svoje želiezko v ohni len v Adamovi Cibuľovi. Miška a Jakub sú toho dôkazom.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross