No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Vďaka ankete Ekopolisu sa na školách dozvedeli o najstaršom ovocnom strome v regióne. Oskoruša už dostala viac ako tisíc hlasov a pribúdajú ďalšie

Vďaka ankete Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy, sa na školách v okrese Rimavská Sobota dozvedeli o najstaršom známom rodiacom strome vo svojom regióne. Je ním Oskoruša domáca v Uzovskej Panici, ktorú tento rok vybral Ekopolis do top 12 najkrajších stromov na Slovensku. O ich konečnom poradí rozhodnú ľudia v hlasovaní už len do konca septembra. V prvej polovici septembra mala Oskoruša približne tisíc hlasov, s približne 1500 hlasmi vtedy vyhrávala Vŕba cintorínska v Dubnici nad Váhom.

Video vzniklo v spolupráci s mladým filmárom Matejom Kováčom, dron - Robert Piatrik

„Príjemne ma prekvapila táto informácia, že aspoň pár Oskoruší máme aj v našom okolí. O týchto vzácnych stromoch som sa dozvedel prvýkrát na západnom Slovensku, pri Trenčíne," povedal pre Rimava.sk Peter Černý, riaditeľ Základnej školy Š. M. Daxnera, ktorá sídli na najväčšom sídlisku v Rimavskej Sobote. V ankete za Oskorušu zahlasoval na stránke Ekopolisu hneď ako mu bol doručený plagát s informáciami o súťažnom strome. Ako spomenul, ich škola je zapojená do enviroprojektov a uvítali aj možnosť hlasovať za Oskorušu pri Uzovskej Panici. „Učiteľky o tom dajú vedieť na hodinách žiakom," ubezpečil riaditeľ s tým, že by sa radi išli na strom aj osobne pozrieť. „Takáto anketa je prospešná. Radi o nej dáme vedieť aj naším žiakom," povedala Anita Antalová, riaditeľka najväčšej základnej školy P. Hostinského v R. Sobote s tým, že sa zapájajú aj do súťaže pre školy, kde môžu získať financie na výsadbový materiál. 

Do ankety Ekopolisu sa zapojili školy, folkloristi aj poľnohospodári a ovocinári

Anketový lístok môžete vyplniť v darčekovej predajni Babylon na Hlavnom námestí, na Kruháči, či v Mestskom kultúrnom stredisku. Anketu môžete podporiť aj v predajni ovocia a zeleniny OVD Gemerprodukt Vyšné Valice na Okružnej ulici.
Do ankety sa zapojili aj na rimavskosobotske ZŠ Zlatice Oravcovej, ako aj na ZŠ. P. D. Dobšinského, kde tak isto uvítali možnosť využiť súťaž škôl. Anketu podporujú a hlasy zbierajú aj na Základnej škole Klokočova 742 v Hnúšti, ale aj v okolitých obciach ZŠ v Bátke, Základná škola s materskou školou Pavla Emanuela Dobšinského Teplý Vrch, Uzovskej Panici či v ZŠ s MŠ Sama Vozára Hrachovo. Žiakov by mali o ankete informovať aj na stredných školách, prisľúbili to riaditelia na Strednej odbornej škole technickej a agropotravinárskej (SOŠTaAP) na Okružnej ulici, SOŠOS na športovej ulici, ako aj na Gymnáziu Ivana Kraska.

Konkrétne Oskorušu podporujú aj folklórne rimavskosobotské súbory Háj a Rimavan, či klenovský Vepor. „Oskoruše sú vzácnosť. Ja som poľnohospodár a je to moja záľuba. Poznám tieto ovocné stromy dobre. Radi strom podporíme hlasovaním, prospieva to propagácii regiónu," reagoval šéf najpočetnejšieho folklórneho súboru v Rimavskej Sobote. Ako poznamenal, zbieranie a zachovávanie pôvodných ovocinárskych drevín a tradičné veci uznáva, pretože sú blízke tomu čo robia. „Sú to odkazy z minulosti, ktoré mali hodnotu už vtedy a bohužiaľ sa na ne z nejakých dôvodov postupne zabudlo ale stromy sú tam stále," dodal Peter Haás.

O Oskoruši bude reč počas jarmoku aj na najväčšej poľnohospodárskej výstave v Rimavskej Sobote v MsKS

„Oskorušu odprezentujeme aj na blížiacej sa veľkej poľnohospodárskej výstave koncom mesiaca, kde budú môcť za tento výnimočný strom môcť ľudia aj hlasovať. Na výstave okrem iného nájdu výber ovocia a zeleniny, ktorá sa v našom regióne urodila tento rok," povedal František Tóth predseda Gemerskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a zároveň predsedom družstva Gemerprodukt Valice. Ako podotkol, vyzýva záhradkárov, aby podporili čím skôr tento najstarší ovocný strom v našom regióne. „Hlasujeme za Oskorušu a dávame o nej vedieť ľuďom už od prvého momentu. Je to pre nás výzva," ubezpečil.

Priebežné výsledky hlasovania k 11. septembru 2019

O Uzovskej Panici sa o Oskoruši hovorí čoraz častejšie

O obci, pri ktorej finalista ankety Strom roka rastie, sa hovorí čoraz častejšie. Podľa slov starostu obce Uzovská Panica Petra Babíka ich kontaktovali viacerí ľudia a aj rodáci, ktorí sa s hrdosťou zaujímajú o to, kde vo svojej obci majú až taký starý a vzácny strom. „Potešilo ma, že deti z našej základnej školy spolupracujú a pozbierali už približne 50 mailových adries. Doniesli mi ich naraz, bolo to také milé," povedal pre Rimava.sk starosta, ktorý iniciuje plagáty po okolitých obciach s tým, aby sa zapojili do ankety a zviditeľnili región. „Bol som pri strome aj včera, pôjdeme tam k majiteľovi spraviť ešte trochu poriadok s kríkmi naokolo, aby to lepšie vyzeralo," dodal Babík.

Oskoruša stále rodí malé hruštičky, vďaka ošetreniu sa bude môcť dožiť snáď ešte aj ďalších 250 rokov

Súťažná Oskoruša má približne 250 rokov s obvodom kmeňa približne tri metre. Strom stále ešte takmer pravidelne rodí štvorcentimetrové ružovo žlté plody hruškovitého tvaru. „V prípade, že sa táto naša Oskoruša umiestni medzi prvými tromi, získa menší finančný obnos, ktorý bude použitý na jeho ošetrenie a vďaka ktorému sa bude môcť dožiť snáď ešte aj ďalších 250 rokov,” skonštatoval Ján Vigoda z OZ Zogor – Združenia na ochranu geneticky ohrozených rastlín, ktoré strom v našej spolupráci do ankety nominovalo. Ako zdôraznil, ďakuje všetkým, ktorí dajú hlas práve tomuto stromu pod číslom 10, Oskoruši domácej. 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross