No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BOTTOVO: Staručký Jaseň prišli do obce odborne a ukážkovo ošetriť niekoľkí arboristi

Ukážku práce profesionálnych arboristov pri ošetrovaní stromu s prevísajúcimi konármi mali možnosť vidieť viacerí obyvatelia z okresu Rimavská Sobota, ktorí prišli koncom septembra do neďalekej obce Bottovo. Neostalo len pri odbornej prednáške spojenej s opílením suchých konárov. Počas prác skúsení arboristi zhodnotili aj vážnejší defekt, kvôli ktorému sa do obce budú musieť vrátiť, aby strom zachránili pre ďalšie generácie. Strom rastie v miestnej základnej škole a v Ekopolise si ho všimli aj kvôli tomu, že bol prihlásený do ankety strom roka. Hoci nepostúpil medzi 12 finalistov, rozhodli sa ho odborne ošetriť aj tak.

Kvôli Jaseňu v školskej záhrade sa do obce vrátia ešte raz. Zistili, že má prasknutú korunu

V prípade Jaseňa išlo podľa odborníkov väčšinou o rez suchých konárov, ktoré prevísajú až po zem. Ako pre Rimava.sk priblížil certifikovaný arborista Marek Áč, strom okrem jedného vážnejšeho defektu netrpel žiadnymi vážnymi inými problémami, no niekedy pravdepodobne na jar sa k nemu vrátia. „Koruna je rozštiepená na dve polovice, našťastie to stojí, ale treba to zviazať natrvalo, takzvanou statickou väzbou," vysvetlil Áč, ktorý počas prednášky vysvetľoval dôležitosť, techniku a spôsob ošetrenia stromu. „Keďže išlo o profesionálny zásah, ktorý nie je možné bežne vidieť, zaujala táto aktivita aj občanov, ktorí sa prišli pozrieť na prácu profesionálov," priblížila Božena Jánošíková z Bottova, ktorá strom do ankety prihlásila za spoločnosť Dubina, pozemkové spoločenstvo. Ako zdôraznila, tento jaseň je unikátny nielen tým, že má svoj vek a príležitosťou počas ktorej bol zasadený, ale aj tým, že jeho rastu bol ponechaný voľný priebeh a doteraz nebol orezávaný. Ošetrovaniu stromu sa venovali traja špecialisti šesť hodín.
Do koruny stromu sa dostali pomocou arborického praku a lanka so závažím a neskôr aj pracovného lana. „Pomocou postroja vyliezli dvaja na strom a potom medzi jednotlivými časťami stromu sa pohybovali pomocou lán. Cieľom bolo zbaviť strom suchých konárov, aby podporili jeho rast a eliminovali riziko poranenia osôb pohybujúcich sa pod stromom," upozornila Jánošíková s tým, že strom sa dožíva 200 až 300 rokov.

Jaseň sadili po stromčekovej slávnosti na popud miestneho učiteľského zboru

Jaseň štíhly v Bottove je posledný existujúci storm z pôvodne 50-tich stromov, ktoré boli vysadené tamojšími žiakmi Národnej školy. Podľa Boženy Jánošíkovej, ktorá ho do ankety prihlásila za spoločnosť Dubina, pozemkové spoločenstvo, koncom tridsiatych rokov mal takýto strom vysadený každý dom. Na vtedajšej Stromčekovej slávnosti sa prízvukovala dôležitosť všetkých stromov pre obranu vlasti, okrem významu okrasného a úžitkového. Okrem toho je strom druhým najstarším na okolí. „Vlani sme s kronikárkou robili anketu, v ktorej sme oslovovali obyvateľov a tak sme zistili počty stromov a kríkov, ktoré v obci máme. Jaseň je na druhom mieste, za agátom bielym," uzavrela.

V súčasnosti prebieha vyhodnocovanie ankety a počtu hlasov 12-tich finalistov, ktorí súťažia o titul Strom roka a o podobné odborné ošetrenie.
Odborné ošetrovania robia v Ekopolise každoročne vďaka ISA Slovakia, ktorá je ich odborným garantom. Podľa programového manažéra Nadácie Ekopolis Milana Hronca, arboristi z ISA zároveň vyberajú zo všetkých nominovaných stromov v danom ročníku tie, ktoré to podľa nich najviac potrebujú. Verejné ošetrovania a semináre sú podľa neho zamerané pre samosprávy a na osvetu v téme ošetrovania stromov. Celkovo tak vybrali stromy tri, jeden z nich bol z okresu Rimavská Sobota. Ako Hronec záverom zdôraznil, ide o osvetu, ako sa o stromy starať, aby nedochádzalo ku ich kadejakým zohaveniam.

„Verejné ošetrenie vybraných stromov spojené s prednáškou a výkladom o arboristike má veľký význam z hľadiska osvety a medzi obyvateľmi má pozitívny ohlas. Samosprávy do ktorých arboristi prídu, sú radi, že sa ich prihlásenému stromu venuje odborná starostlivosť a zároveň sa môžu dozvedieť niečo nové. Tieto ukážky a prednášky vždy prilákajú veľa obyvateľov, detí zo škôl, odbornú aj laickú verejnosť, ktorá sa o arboristike dozvedá často po prvý krát,“ hovorí Eva Lalinská z ISA Slovensko. „Je dôležité, aby sa ľudia dozvedeli čo pre nás stromy znamenajú, prečo ich musíme chrániť a ako sa o ne správne starať. Navyše praktická ukážka ošetrenia stromu stromolezeckou technikou, je pre zúčastnených zážitkom, na ktorý sa vydržia pozerať vytrvalo až dokonca,“ dodáva s úsmevom Lalinská.

Zdro: Rimava.sk, FOTO:


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross