No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MANŽELIA HAÁSOVCI z FS HÁJ: Súbor má za sebou jeden z najlepších rokov

Z vystúpení so súborom sa spoločne pretancovali až do manželstva a už po pár vetách je jasné, že folklór je viac než len ich hobby. Veď ešte aj vlastnú svadbu mali podľa ľudových tradícií! Andrea a Peter Haásovci sú na čele rimavskosobotského folklórneho súboru Háj takmer desať rokov a zhodujú sa (pekne svorne), že posledný rok bol v jeho histórii jeden z najlepších. Ako by aj nie – veď snahu súboristov vlani korunoval výnimočný úspech – umiestnenie medzi najlepšími súbormi na celom Slovensku. Tvrdá príprava v CVČ Relax, neopakovateľná radosť, hodiny nácvikov, vlastné výskumy zabudnutých zvykov, cesty po Slovensku aj do zahraničia, medzinárodné festivaly, milé malé i veľké vystúpenia, množstvo zážitkov, jedna veľká rodina – aj takto by sa dal opísať život súboristov. Poďme si však najprv rozmeniť na drobné uplynulý rok 2012...

"Z hľadiska posunu súboru do folklórnej špičky na Slovensku to bol jeden z najlepších rokov," zhodnotí bez dlhého premýšľania Peter Haás. Do mája sa všetka snaha súboristov sústredila na celoslovenskú súťaž. Už len postupom na ňu sa Hájisti zaradili medzi folklórnu elitu Slovenska, medzi najlepšie súbory zo všetkých krajov. "Na krajskom kole nám porota dala jednoznačnú dôveru a to bola tá najlepšia motivácia pre nás všetkých," dodáva vedúci súboru. O čo väčšia bola radosť, keď doma, na doskách rimavskosobotského Domu kultúry, Folklórny súbor Háj tromfol aj kolektívy zvučných mien a skončil v prvej trojke. "Neskromne povedané, bol to historický úspech. Veď žiadny súbor z regiónu sa doteraz nedostal tak vysoko. Teší nás, že sme mohli Rimavskej Sobote urobiť dobré meno," hovorí dlhoročný súborista.

Hájisti sa neraz vyberú do tej-ktorej obce, stretnú sa so staršími ľuďmi, zhovárajú sa, "odkukajú" kroje, spievajú, zhromažďujú cenný materiál, ktorý tak nezapadne prachom.
 Po súťaži (a patričných oslavách) sa začiatkom leta Hájisti vybrali reprezentovať rovno celé Slovensko. Jeden z najväčších medzinárodných folklórnych festivalov na svete v tureckom Istanbule bol zážitkom, na aké sa nezabúda. Stretlo sa tu vyše dvadsať súborov z takmer všetkých kontinentov, Hájisti získali 5. miesto. "Spomedzi väčších vlaňajších vystúpení ešte stoja za zmienku Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe, kde sme ako jediný hosť jubilujúceho súboru Urpín účinkovali v hlavnom večernom programe. Začiatkom augusta sme cestovali k západným susedom, na medzinárodný festival v Rožnove pod Radhoštěm, kde sme sa stali laureátom festivalu. No a potom sme sa už snažili trošku pribrzdiť a vychutnať si zaslúžený oddych," hovorí Peter Haás. "Ale nie všetci sme oddychovali," doplní ho vzápätí jeho manželka Andrea. "Naša dievčenská a ženská spevácka skupina Šej Háj sa pripravovala na Festival hudobného folklóru, s archaickými svadobnými piesňami získala na krajskom kole strieborné pásmo.

A sólistka Jarka Vaculčiaková dokonca zlaté," pripomenie mladá folkloristka a jej slová potvrdzujú, že Háj nie je len o tanečných choreografiách. "Jedna vec je tancovať, druhá spoznávať región a tradície. Generácia nositeľov ľudových zvyklostí pomaly vymiera. Aj tieto svadobné obradové piesne sú priamo z dediny, z obce Chyžné, z výskumu etnomuzikologičky PhDr. Alžbety Lukáčovej ,ktorého sme sa zúčastnili aj my," načrtáva Andrea Haásová spôsob, akým súbor kráča po ceste autentického folklóru. Neraz sa súboristi vyberú do tej-ktorej obce, stretnú sa so staršími ľuďmi, zhovárajú sa, "odkukajú" kroje, spievajú, zhromažďujú cenný materiál, ktorý tak nezapadne prachom.

Mimochodom – keď sme už spomenuli kroje – Hájisti zachraňujú aj také, ktoré by inak skončili na smetisku alebo v ohni. A čo sa nepodarí zohnať, vyrobia si súboristi sami. " Výberom tanečného a speváckeho materiálu do nášho repertoáru chceme neustále zdôrazňovať úžasnú regionálnu pestrosť Slovenska a to nielen v jeho tancoch a speve. Preto si sami šijeme kroje, zdobíme košele, sukne, čepce. Vyšívali dokonca aj chlapci," spomínajú so smiechom manželia Haásovci, ktorí v septembri oslávia desiate výročie spoločného šéfovania v súbore.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=YPjjAWqc0Ic" width="600" height="400"]

Je ťažké v dnešnej dobe viesť súbor zameraný na folklór? "Z celoslovenského pohľadu to nie je v najhoršom stave, lebo mnohých súborov sa chytili mladí, 30-35 roční ľudia a začali do nich vnášať nové trendy - po dlhých rokoch, počas ktorých sa robil predovšetkým vysoko štylizovaný folklór. Priaznivcov folklóru podľa mňa neubúda. Ale tu v Rimavskej Sobote to dá viac námahy ukázať rodičom, že aj ľudový tanec a spev je pre ich ratolesti veľmi hodnotným trávením voľného času," myslí si Peter Haás, podľa ktorého je voľne využiteľný čas detí už v skorom veku viac zameraný na budovanie ich neskoršej kariéry. Súbor pritom znamená predovšetkým pohybovú aktivitu, nové kamarátstva, zážitky a cesty po Slovensku aj za hranice. "Pred dvomi rokmi sme z prípravky urobili samostatný detský súbor Hájik, ktorému sa tiež veľmi dobre darí. Už v prvý rok fungovania postúpil na celoslovenské kolo súťaže do Likavky, získal strieborné pásmo a špeciálnu cenu poroty za udržiavanie tradičného tanečného materiálu," dopĺňa Andrea Haásová, ktorá je zároveň vedúcou najmenších tanečníkov.

Rimavská Sobota nie je mestom so silnou folklórnou tradíciou, nie je univerzitným mestom, ktoré by z roka na rok vítalo študentov z iných miest, nemá hudobný odbor, produkujúci desiatky ľudových hudobníkov ročne, ako v niektorých iných mestách. "Takže naše snaženie je o to ťažšie. No možno práve preto dosiahnutý úspech chutí tak dobre. Môžem bez preháňania konštatovať, že folklórnemu súboru Háj sa napriek všetkému podarilo vyrásť z neznámeho regionálneho telieska na vyspelý , kvalitný súbor ,dnes už dobre známy na celom Slovensku dokonca aj v zahraničí .Teraz si už svoju pozíciu a dobré meno chceme predovšetkým udržať, chceme, aby nás spoznalo ešte viac ľudí," zhodujú sa manželia Haásovci. Takmer 70-členná základňa súboristov, od desaťročných až po štyridsiatnikov, by s nimi určite súhlasila. Súboristi fungujú ako jedna veľká rodina, hoci mnohí už majú aj vlastné, s malými drobcami, času tak nezostáva nazvyš. Určite nie je ľahké skĺbiť študijné a pracovné povinnosti, rodinu a súbor, to sa dá len vtedy, ak ho človek naozaj vníma ako niečo viac než len koníček.
Folklórny súbor čaká v tomto roku opäť pestrý program, festivaly, vystúpenia, špeciálna cesta do zahraničia, kam, to zatiaľ manželia folkloristi neprezradili. Keď však pocestujú reprezentovať mesto, región či celé Slovensko určite dajú vedieť. A tiež keď sa im opäť podarí dosiahnuť úspech na rôznych súťažiach. Pri ich snažení to rozhodne nie je v háji 😉

Folklórny súbor Háj je kultúrnym telesom zastrešujúcim nadšencov ľudového tanca, spevu a zvykoslovia. Vznikol v Rimavskej Sobote v roku 1975, pod organizačnou a umeleckou zábezpekou manželov Pavelekovcov. Súbor sa skladá z tanečnej, speváckej a hudobnej zložky. Pôsobí pri Centre voľného času Relax v Rimavskej Sobote.

[nggallery id=903]

Zdroj: Rimava.sk (Martina Urbanová)
Foto: www.fshaj.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross