No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Partia skautov zachovala historickú kúriu. Začiatkom 18. storočia ju dal vo Fiľakove postaviť posledný kapitán tamojšieho hradu

27. januára 2023 | | |  | 
Foto: Marian Mesiarik

FIĽAKOVO – Pred rokmi ich niektorí mali za bláznov a smiali sa im. Dnes pred ich odhodlaním a výsledkami dlhoročného úsilia môžu zložiť klobúk. Partia skautov zo 47. zboru Štefana Koháryho zachovala historickú kúriu, ktorú dal začiatkom 18. storočia vo Fiľakove postaviť posledný kapitán tamojšieho hradu.

Nepotrebovali na to úvery, obrovské finančné injekcie ani pomoc stavebných firiem. Stačili im vlastné sily. Informoval o tom náš partnerský portál Novohradské.sk.

Obnovu si do apríla 2022, kedy získali prvý väčší grant, realizovali ako dobrovoľníci – na úkor vlastného času aj peňazí. Dnes je vďaka nim baroková kúria zrenovovaná zvonku a približne spolovice aj zvnútra, čím sa však ich práca nekončí. Postupnú obnovu celej historickej stavby chcú dotiahnuť do úplného konca.

Článok pokračuje pod reklamou


Socializmus kúrii neprospel

O budove sa veľa nevie. Štefan Koháry II. ju dal postaviť spolu s kostolom po návrate z Tököliho väzenia. V roku 1725 už stála, pretože v nej Koháry II. trávil pôstne obdobie.

Jeho rod vymrel po meči a keďže sa posledná ženská zástupkyňa Koháryovcov vydala za Coburga, stavba prešla pod správu nového rodu. V roku 1914 areál s kúriou a hospodárskymi budovami odkúpili štyria gazdovia.

„Počas socializmu im gazdovstvo znárodnili a späť do rúk ich rodín sa dostalo až po skončení režimu. Ten kúrii nepomohol a budova počas socialistických rokov výrazne schátrala. Staronoví vlastníci sa do nákladnej opravy nechceli púšťať, a tak jeden z nich, rodina Göröcsovcov, v roku 2004 darovala polovicu Zväzu skautov maďarskej národnosti, pod ktorý patríme aj my,“ ozrejmil Marian Mesiarik z fiľakovského skautského zboru.

S úctou k odkazu posledného hradného kapitána

Darovaná polovica budovy mala výrazne poškodenú strechu a keby sa skautskému zväzu hneď nepodarilo získať peniaze na jej opravu, osud kúrie by dnes bol možno iný. Odhodlaní dobrovoľníci z fiľakovského zboru sa potom pustili do práce v interiéri, ktorej cieľom bolo zachovanie historickej budovy.

„Smiali sa nám a pozerali na nás ako na bláznov. Boli sme mladí, mali sme okolo dvadsiatky. Ľudia nám veľmi neverili a mysleli si, že sa naše plány skončia fiaskom. My sme sa však do projektu pustili s odhodlaním, láskou a úctou k odkazu a majetku posledného kapitána fiľakovského hradu. Dnes môžeme spokojne povedať, že sa nám podarilo splniť cieľ,“ skonštatoval Zoltán Nagy, predseda 47. skautského zboru vo Fiľakove, ktorý sa na obnove podieľa ako dobrovoľný majster murár od jej začiatku.

„K práci sme pristúpili so cťou k starým budovám a vtedajším majstrom. Preto sme nepoužívali novodobé technológie a materiály. Tiež sme sa vyhli modernému štýlu a viac sme kládli dôraz na autenticitu. Niektoré miesta nám však dali zabrať, pretože sme nemali dobové materiály a nepoznali sme pôvodný vzhľad všetkých častí,“ vysvetlil Nagy.

Ako dodal, uplynulé roky spoznávania kúrie im priniesli mnoho prekvapení. Jedným z nich bolo odhalenie špeciálnej chodby na vykurovanie. Služobníctvo pomocou nej dopĺňalo palivo v kachliach bez toho, aby vošli do konkrétnych miestností. Zabránilo sa tým vyrušovaniu pánov a roznášaniu špiny.

Stavebný materiál často kupovali majstri zo svojho

Počas rokov dobrovoľnej práce získal Zväz skautov maďarskej národnosti do vlastníctva ďalšiu štvrtinu kúrie a zvyšok areálu, ktoré si tiež vyžadovali rýchly zásah. Rozsah povinností fiľakovských skautov sa tak rozšíril.

„Všetci sme tu pracovali dobrovoľne bez nároku na odmenu. Mnohokrát sa stalo, že materiál na vlastné náklady kupovali sami murárski majstri, ktorí boli a stále sú členmi skautského zboru,“ prezradil Mesiarik.


Čítajte aj: Mesto chce vziať úver na bazén s vlnobitím, rozhodovať o tom budú poslanci

Nevynechajte: VIDEO: Pozrite si anketu zo Šafárikova, takto sa tam žilo v roku 1988


Takto to vyzeralo do vlaňajška, kedy sa skautom podarilo získať grant od maďarskej vlády vo výške 114-tisíc eur. Podmienkou bolo, aby obnovu realizovali sami. Za 26-tisíc eur odkúpili zvyšok majetku a ostatné peniaze investovali do opravy a uchovania kúrie.

„Ešte pred grantom sme vybudovali nové sociálne zariadenia, vodovod i kanalizáciu. Zo získaných peňazí sme sa pustili do exteriéru. Starú opadávajúcu omietku sme nahradili novou, zamedzili sme ďalšiemu vlhnutiu a nahradili sme vonkajšie okná. Pri rekonštrukcii sme nepoužívali polystyrén ani plasty, preto sme podľa pôvodnej predlohy nechali vyrobiť okná z červeného smreku. Vybudoval sa nový chodník, vodovodná prípojka i časť kanalizácie a podľa noriem sa upravili elektrické rozvody,“ zhrnul Csaba Baucsek z fiľakovského skautského zboru.

Plánujú obnoviť aj druhú polovicu

Grantová podpora sa skončí tento rok v máji. V súčasnosti je obnovená približne polovica kúrie a skauti sa chcú uchádzať o ďalšie granty, vďaka ktorým zachovajú aj zvyšok. Budova im už roky slúži na rôzne aktivity a stretnutia.

Článok pokračuje pod reklamou


Cieľom je v zabehnutej tradícii pokračovať. „Chceme, aby budova slúžila všetkým skautom. Pre verejnosť by sme chceli zorganizovať prehliadku a v pláne sú aj pravidelné otváracie hodiny počas letnej sezóny. Všetko bude závisieť od personálnych kapacít,“ zakončil Mesiarik.

„Nikdy sme na budove nechceli zarábať a ani nechceme. Naším zámerom ju bolo zachrániť pre ďalšie generácie a sme veľmi radi, že sa nám to darí. Sme presvedčení, že po všetky tie roky nám zhora pomáhal Boh a aj samotný Štefan Koháry II.,“ zakončil Baucsek.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross