No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Oždianske serpentíny opäť pokoril Jozef Béreš, bodoval aj domáci Ján Alberty

serpentinyKto má rád rýchle autá, vôňu benzínu a zodratých gúm, tak si uplynulý víkend prišiel na svoje. V obci Ožďany sa 16. a 17. mája konal ďalší ročník úspešných pretekov Oždianske serpentíny. Víťazom oboch súťažných dní sa opäť stal Jozef Béreš mladší na svojom Mitsubishi Lancer EVO 3, ktorý oždiansku trať zdolal za 87 sekúnd, pričom cieľovou rovinkou prešiel rýchlosťou viac ako 115 km/h. O druhé miesto sa cez víkend podelili dvaja jazdci. V sobotu si druhú priečku vyjazdil Ján Miloň. Nedeľné striebro patrilo skúsenému pretekárovi Igorovi Drotárovi, ktorého v prvý súťažný deň zradilo jeho Mitsubishi Lancer WRC.

Rovnako aj o bronzový stupeň víťazov sa počas dvoch súťažných dní podelili dvaja jazdci. Sobota patrila pretekárovi Petrovi Ambrúzovi jazdiaceho na Vauxhall Vectra ST a v nedeľu na treťom mieste skončil sobotnajší strieborný Ján Miloň na Škoda Fabia WRC. Na najvyšší stupeň víťazov sa postavil aj Ján Alberty z Rimavskej Soboty. So svojím Suzuki Swift vyhral prvé miesto počas oboch súťažných dní v kategórii do 1400 centimetrov kubických. Ako pre Rimava.sk uviedol, privítal by aj mladšiu generáciu medzi pretekármi. „Ja som už na dôchodku a rovnako aj ďalší pretekári sú moji rovesníci,“ podotkol Alberty.

Dvojdňový motoristický sviatok pritiahol na oždiansky kopec mnoho priaznivcov silných motorov. Počas slnečného víkendu pretekov do vrchu sa na trati predviedlo takmer štyridsať jazdcov z radov profesionálov ako aj „amatérov“. Na tomto ročníku sa po prvýkrát predviedli vo svojej kategórii aj historické autá. Medzi veteránmi súťažila aj viac ako 40-ročná závodná formula Škoda, z ktorých bolo vyrobených približne päťdesiat kusov. Podľa jazdca Petra Bučka, formula bola určená pre začínajúcich jazdcov. Ako pre Rimava.sk uviedol, maximálna rýchlosť sa zastaví na tachometri pri 160 km/h. Svoje zastúpenie a obdiv u divákov mal aj malý Fiat Cabrio, na ktorom jazdil Ľudevít Matuška zo Zvolena.

S priebehom pretekov, ktoré sa niesli v rodinnom duchu boli spokojní nielen diváci a jazdci ale aj organizátori, Ján Lachký z Prievidze a starosta obce Ožďany Adrián Barto. „Vyšlo nám počasie, krásna nálada, teoreticky nám vyšlo všetko. Diváci si taktiež prišli na svoje, pretože jazdci ukázali svoje majstrovstvo a pobavili divákov. Som spokojný aj preto, že sa nestala žiadna vážna nehoda,“ povedal pre Rimava.sk organizátor Lachký, ktorý verí, že sa mu podarí aj budúci rok zorganizovať obľúbené motoristické preteky do vrchu.

„Je to krásne podujatie, ktoré obohacuje život nielen v našej dedine, ale tak isto aj v širokom okolí,“ dodal Adrián Barto, starosta obce Ožďany, ktorý je rovnako naklonený ďalším ročníkom.

Preteky sa konali pod záštitou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Mariana Kotlebu, ktorý v nedeľu prišiel do Oždian a osobne odovzdal ceny víťazom.

Oždianske serpentíny 2015 sa jazdili na 2,8 kilometra dlhej trati s prevýšením viac ako sto metrov a niekoľkými drobnými vylepšeniami. Dopoludnia diváci mohli byť svedkami tréningových jázd a popoludní videli ostrý súboj o Slovenský kopcový pohár.

Generálnym sponzorom Oždianskych serpentín je Teatro a STK u Myšiaka.

Oždianske serpentíny 2015 takto zachytila Gabriela Gyuránová:

Oždianske serpentíny 2015 takto zachytil Jozef Kozlok:

Oždianske serpentíny 2015 takto zachytil Marek Cirbus:

Oždianske serpentíny 2015 takto zachytil Adrian Hindulák:

 

Zdroj:Rimava.sk, PR-článok
Rimava.sk je mediálny partner podujatia


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross